Cestování letadlem patřilo dlouhou dobu k těm cenově méně dostupným způsobům, jak se dostat z místa A na místo B. Doba se však změnila, a tak dnes již není problém si zaletět například na Kanárské ostrovy doslova za pár šlupů. Jak je to možné? Stačí se držet několika jednoduchých doporučení :)
Nízkonákladové společnosti
Nízkonákladové (tzv. lowcost) společnosti výrazně zahýbaly trhem leteckých přepravců. Díky omezení některých služeb dokázaly stlačit ceny letenek na velmi příjemnou úroveň. V podstatě si zaplatíte jen za to, co opravdu využijete a další služby si můžete případně přikoupit.
Je si však potřeba důkladně přečíst podmínky konkrétního přepravce, protože jednotlivé položky, jako je třeba maximální váha zavazadla, se mohou lišit. Většinou bývá v ceně letenky jedno příruční zavazadlo o hmotnosti kolem 10 kg, za další kufry je pak účtován poplatek, který však leckdy překročí i cenu samotné letenky.
Společností, které se soustředí na nízkonákladové lety, je hafo. Stále silnější pozici na trhu si však udržují především Ryanair, Wizz Air, easyJet a Volotea se kterými nešlápnete vedle.
A kde takové letenky sehnat? Mezi nejpoužívanější vyhledávače nízkonákladových letů patří například:
Pár tipů do kapsy
Při vyhledávání letenek používejte anonymní režim prohlížeče
Prohlížeč si zaznamenává téměř každý váš krok na internetu, čehož dokáží letecké společnosti využít. Jakmile pomocí souborů cookies zjistí, že hledáte konkrétní let, nenápadně vám tyto letenky zdraží :)
V anonymním režimu prohlížeče se žádné informace o vašem hledání na internetu neukládají.
Letiště není jen v Praze
Nevyhýbejte se letům, které nestartují v Praze. Hodně akčních letů bývá z Berlína nebo polského Krakowa a vy tak můžete ušetřit (i s dopravou na letiště) až několik tisícovek. A to už za to stojí, ne? :)
Hledejte s předstihem
Občas se stane, že aerolinky pustí 1-2 dny před odletem do prodeje letenky na místa, které dosud nejsou obsazená, za výhodné ceny. Ale tyto případy jsou spíše o tom, že budete mít sbalené kufry a čekat, až se nějaká podobná nabídka objeví. Rychlost je zde na prvním místě. Nejste totiž jediní, kdo má na takové akce spadeno :)
Jestli ale chcete navštívit konkrétní destinaci, doporučuji se zaměřit na období 1-3 měsíce před plánovaným odletem. Právě v této době bývají ceny letenek nejvýhodnější a vy tak můžete ušetřit nějakou tu kačku.
Vyhněte se nejexponovanějším termínům
Je jasné, že přes léto budou ceny letenek jiné, než přes zimu. Podobně to však funguje i přes týden. V době, kdy létá nejvíce lidí, tedy zejména o víkendech, budou ceny vyšší, než přes všední dny, kdy je obsazenost letadla nižší.
Sledujte FB skupiny
Na sociálních sítích existují skupiny a stránky, jejichž autoři vyhledávají akční letenky, o kterých následně informují své fanoušky. Je to ideální pro situaci, kdy byste se rádi někam podívali a netrváte na konkrétní destinaci.
Mojí nejoblíbenější stránkou jsou Honzovy letenky. Pokud chcete dostávat pravidelnou dávku inspirace, určitě doporučuji sledovat.
Chybové tarify přepravce
Tu a tam se stane, že aerolinky špatně zadají ceny letenek do systému. Když toho stihnete využít, záleží na podniku, jak se k tomu postaví. Někdo vám letenku zruší a omluví se (ti slušnější) a některé aerolinky vám jako omluvu ponechají letenku za cenu, za kterou byla inzerována na webu. Je to dost o náhodě, ale když už se to povede, stojí to za to :)
Znáte nějaké další tipy, které zde nejsou uvedeny? Napište mi je do komentářů :)