Pokud chcete na šumavský Václavák, jděte na Čertovo a Černé jezero. Pokud toužíte po pravé přírodě v srdci národního parku, vydejte se do okolí Modravy a Prášil, kde na vás čeká tak trochu jiný svět. Svět, ve kterém se můžete dostat na místa “divoké Šumavy” a kde se nemusíte prodírat davy turistů. A právě na takové místo jsme se jedno nedělní ráno vydali.
Cílem byla Modrava, kam jsme dorazili kolem deváté hodiny. Přímo na soutoku Modravského a Roklanského potoka (➡️ Vydra) je velké parkoviště, kde můžete za 70 Kč / den nechat svého plecháčka. Platit lze i po hodině, což ale úplně nedoporučuju. Téměř vždy mě z původní trasy zláká nějaká odbočka a vracím se tak klidně i o pár hodin déle vůči plánu.😇 A že tady takových lákadel je spoustu! A hlavně, byla by škoda odtud prchat jen kvůli končícímu parkování.

Cestou na Březník
Naším cílem byla asi 8 km vzdálená samota Březník v údolí Luzenského potoka, kudy ve středověku vedla Zlatá stezka. Vedou tam dvě trasy: Stará a Nová březnická cesta. Pokud nemáte rádi davy turistů kolem sebe, poradím vám drobný travelhack: Většina z nich začíná cestu po modré turistické značce (Nová březnická cesta) a vrací se po zelené (Stará březnická cesta). Když vyjdete brzy ráno a vezmete to naopak, minimálně půl cesty nikoho nepotkáte.😊
Vyrazili jsme tedy po zelené přes Modravskou horu, pod kterou jsme narazili na Cikánskou slať, patřící k nejcennějším místům v NP Šumava. Kdo mě zná, tak ví, jak moc “ujiždím” na horských dřevěných chodnících, které vedou často právě napříč rašeliništi. No a tak vám asi nemusím moc dlouho vysvětlovat, proč jsem tam focením strávil poměrně dost času. A navíc, když jsem to měl celé jen pro sebe, že jo.💚

Máte rádi výhledy? Pokud ne, tak začnete.😁 Skoro celou cestu se vám totiž otevírají taková panorámata, o kterých by si i Homolkojc mohli nechat zdát. Po překonání Studené hory jsme sešli do údolí Luzenského potoka k samotě Březník. Komu by vyhládlo, může se občerstvit ve zdejší opravené hájovně, která mj. slouží i jako informační středisko Správy NP Šumava.

My jsme ale pokračovali až k bodu obratu (nejzazší místo, kam můžete legálně dojít), kde je připraveno pár dřevěných laviček. To aby vás nebolely nohy, až budete několik desítek minut koukat na tu úžasnou přírodu kolem.😍 Btw, věděli jste, že do tohoto prostředí umístil spisovatel Karel Klostermann děj svého románu Ze světa lesních samot?


Asfalt do 1. zóny NP nepatří!
Zpátky do Modravy vede modrá turistická značka. Je strašná škoda, že to je asfaltová cyklostezka. Zvlášť, když 3/4 cesty procházejí 1. zónou národního parku! Přírodní cesta by do té krajiny zapadla daleko lépe a fakt mě mrzí to, jakým způsobem se ničí příroda jen kvůli pohodlí lidí. Safra, komu vadí trochu bláta, ať neleze do přírody a zůstane ve městě!🙄 Tak, a teď se zase trošku uklidnit… 1, 2, 3, nádech, výdech. Když se nebudete koukat na zem, čeká vás fakt krásná příroda podél Modravského potoka, která stojí za to.


➡️ Zajímá mě váš názor! Napište mi do komentářů, co si o tom myslíte.🙏
Tip na další výlety z Modravy
Modrava je skvělý výchozí bod pro spoustu výletů, třeba na Tříjezerní slať, okolí Roklanského potoka, Vydry nebo výšlap na Poledník. Přímo v obci pak můžete využít lanový park, muzeum dřevařství, navštívit místní pivovar a v případě, že už se stmívá a vy jste na tůře, tak využít nouzové nocoviště hned za obcí.


Ubytování se psem na Šumavě >>
Zajímavé GPS body a trasy
Trasa na Březník – https://mapy.cz/s/3t6Nd
GPS Cikánská slať – https://mapy.cz/s/3t6NV
GPS Lanový park – https://mapy.cz/s/3t6OT
GPS Muzeum dřevařství – https://mapy.cz/s/3t6On
GPS Nouzové nocoviště – https://mapy.cz/s/3t6Oy
GPS Občerstvení na Březníku – https://mapy.cz/s/3t6O2
GPS Parkoviště – https://mapy.cz/s/3t6NK
GPS Pivovar – https://mapy.cz/s/3t6Oh
GPS Poledník – https://mapy.cz/s/3t6OM
GPS Soutok Modravkého a Roklanského potoka – https://mapy.cz/s/3t6O5
GPS Tříjezerní slať – https://mapy.cz/s/3t6OG
Sledujte mě na Instagramu ⤵️

Komentáře
4 KomentářeLenka
Čvn 3, 2019Krásné čtení a rady.prosim moc o radu radi bychom prošli NA Březnik jak píšete. Jen prisim o radu da se to i s elektrickym vozikem nebo je někde cesta úzká kamenita. Což bych chápala je to příroda. Ale budu ráda o info.
Radek Vandra
Čvn 3, 2019Hezké dopoledne, děkuji! :) Na Březník se s vozíkem určitě dostanete, doporučuji využít cestu po modré turistické trase, která je celá asfaltová. Dá se tam dojít i po zelené, ale ta je více přírodní (šotolina).
Jméno*
Zář 6, 2020Dobrý den,
musím reagovat a souhlasit s asfaltem. Bohužel asfalt není jen po modré (Nové březnické cesty), ale i v drtivé většině cesty po zelené (Staré březnické cesty) kromě začátku cesty po zelené a samozřejmě přes Cikánskou slať, kde šterk – asfalt není je téměř po celé cestě, což mě výlet bohužel naprosto znechutilo.
David
Led 18, 2022My jsme to šli v neděli 16/1/2022 a vzhledem k velkému množství sněhu nebyl vidět ani asfalt, ani dřevěné chodníčky, takže to bylo úžasně dobrodružné a krásně náročné :-)