V poslední době vyrážím na většinu výletů opravdu brzy ráno, a tak už jsem téměř zapomněl na to, jak bývají některá místa přelidněná. Tentokrát jsem vylezl z postele o něco déle, díky čemuž jsem si to připomněl a jedno vím jistě, na nějakou dobu si zase raději vždycky přivstanu.
Mým cílem byla původně Modrava a okolí Roklanského potoka. Když jsem ale přijel na obří parkoviště, 4x ho objel kolem dokola a než abych našel volné místo, spíše jsem se proplétal dalšími a dalšími auty, která stále přijížděla, celkem rychle jsem nabral zpáteční kurz. Tedy po tom, co jsem se konečně dostal na silnici. Chodit na Šumavě jak v průvodu, to není nic pro mě.
Podél Vydry tam a zpět
V Modravě vzniká soutokem Roklanského a Modravského potoka řeka Vydra, která je charakteristická svými velkými žulovými balvany. I když její tok měří pouze 23,1 km, jen těžko byste hledali někoho, kdo by ji neznal. Možná i díky Vydrýskovi, ale to už trochu předbíhám…
Antýgl
Pouhé 4 km a rozdíl několika stovek lidí. Zatímco auta na parkovišti v Modravě připomínala spíše hejno sardinek, v Antýglu, odkud jsem vyrážel, byly kromě mě jen asi další dvě auta. Znáte ten pocit, kdy se můžete znovu pořádně nadechnout? :)
Antýgl je bývalý královácký dvorec, v jehož roubenkách dříve žili šumavští osadníci.
Klostermannův most
Podél Vydry vede po celou dobu stezka a jedno vám prozradím už teď. Byli jsme tam téměř sami. Po chvilce jsme přišli ke Klostermannovu mostu, který nahradil původní lávku u Hálkovy chaty, která už dnes neexistuje.
Odtud si můžete udělat odbočku k vlčímu výběhu, kterým ve výšce 3-4 m prochází dřevěná lávka a když vydržíte celý den nepapat, možná nějakého vlka zahlédnete.
Turnerova chata
Zhruba v půlce trasy stojí Turnerova chata, což je jediná volně přístupná chata v I. zóně Národního parku Šumava. Typická horská roubenka z konce třicátých let se dochovala v původní podobě a dnes nabízí občerstvení a ubytování.
Součástí chaty je i expozice života vydry říční, po které dostala řeka Vydra svůj název. Spatřit tu můžete známého večerníčkového hrdinu Vydrýska!
Zaposlouchejte se do lesa
Kousek od Turnerovy chaty je místo, kam chodil Karel Klostermann poslouchat zvuky řeky. V těchto místech je dnes obří trychtýř, díky němuž se můžete zaposlouchat do zvuků šumavských lesů i vy.
Čeňkova pila
Pomalu se dostáváme na úplný konec Vydry, na místo, kde se stéká s Křemelnou a dále pokračuje už pod názvem Otava.
Čeňkova pila je bývalá pila na zpracování dřeva, které se po Otavě plavilo až do Prahy. Pobýval zde i Bedřich Smetana, který si tam jezdil odpočinout, inspirovat se a vysadil zde svůj smrk.
V současnosti objekt funguje jako doplňková vodní elektrárna k nedaleké MVE Vydra a můžete se v něm i ubytovat a užít si tak šumavskou přírodu naplno.
Někdy stačí jen kousek popojet
Po krátkém odpočinku jsem se vydal s mýma bordeříma holkama stejnou trasou zpátky, občas něco nafotil, občas uklouzl na obřím balvanu v řece a hodil pěkná záda, … :)
Byl to moc fajn výlet! A i když jsou v dnešní době některá oblíbená místa hodně přelidněná, často stačí popojet jen o kousek dále a nepotkáte ani živáčka. Ale zrovna v případě Vydry si myslím, že to byla spíše náhoda. :)
Ubytování se psem na Šumavě
Šumava je nádherná a určitě stojí za několikadenní návštěvu. Pokud byste sháněli vhodné ubytování se psem, mrkněte se na článek, ve kterém jsem sepsal několik tipů a doporučení.
Komentáře
1 KomentářAndrea
Bře 1, 2020Nejhezčí řeka z celých Čech. :-)