Vzhůru do „Moravských Benátek“! Namísto do Itálie vyrážíme na jih Vysočiny, kde se nachází česká renesanční perla, malé městečko Telč.
Městečko, které si zamilujete! Najdete ho dokonce i na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, kam se zapsalo už v roce 1992. A co je na něm tak zajímavého? Pojďte s námi, provedeme vás! :)
Renesanční perla České republiky
Už když jsme zaparkovali na parkovišti poblíž náměstí, věděl jsem, že tohle bude super výlet. Hory to sice nejsou, co si budem… Ale občas je fajn si ty treky po hřebenech proložit i nějakým krásným městem a místo nastoupaných výškových metrů počítat zmrzky. :)
Náměstí Zachariáše z Hradce
Z parkoviště jsme se rovnou vydali na náměstí přes jeden ze tří rybníků, které historické centrum obklopují. A to rovnou stylově po dřevěném mostu z roku 1998, který Telči věnovala švýcarská obec Belp.
Po chvilce jsme se dostali přímo na náměstí, které lemují gotické a renesanční měšťanské domy s charakteristickým podloubím a bohatě zdobenými štíty.
Centrum uzavírají dvě brány z původního městského opevnění a kromě spousty hotelů a restaurací můžete omrknout skoro 11 metrů vysoký mariánský morový sloup nebo kašnu se sochou Siléna (podle řecké mytologie vychovatel průvodce boha vína Dionýsa), která je hned za ním.
Na náměstí najdete také Telčský dům, což byl dost možná vůbec první dům, který ve městě stál a nyní je v něm expozice světa legend, skřítků a historických příběhů, které se k Telči pojí.
Zámek Telč
K zámku projdete rovnou z náměstí a za ním se rozkládá velký zámecký park. Mezi největší perly renesančního zámku patří rozhodně Rytířský a Zlatý sál, dále pak kaple Všech svatých s mramorovým náhrobkem Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna. Právě oni se dost zásadním způsobem podíleli na italské renesanční tváři města.
Zámek určitě stojí za prohlídku, a to i díky velmi zachovaným dobovým interiérům, které „přežily“ díky citlivému přístupu majitelů. Po obhlídce si zajděte odpočinout do zámeckého parku, ve kterém je spousta laviček, různých prolézaček pro děti, ale třeba i klasicistní zámecký skleník z první poloviny 19. století nebo Zachariášova lípa s dutým kmenem, která může být až 420 let stará.
Pár zajímavostí na závěr
- Historie Telče je poměrně bohatá. Víte třeba, že podle pověsti bylo město založeno už v roce 1099, kdy moravský kníže Otta II. zvítězil nad Břetislavem? První písemná zmínka se však dochovala až z roku 1315.
- K rozvoji města výrazně přispěl rod Vítkovců, kdy Oldřich III. z Hradce nechal vybudovat místní hrad, kostel, městské hradby a gotické domy kolem tržiště.
- Roku 1386 zachvátil město požár a zničil půlku náměstí, včetně radnice a kostela. O pár let později, v roce 1423, jej dobyli husité.
- Když mezi lety 1618-1648 zuřila třicetiletá válka, město i celý kraj se potýkaly s nájezdem švédských a císařských vojsk.
- V Telči se natáčelo i plno známých filmů (více než 70). Mezi ty nejznámější patří například Z pekla štěstí, Jak se budí princezny, Pyšná princezna, Kouzelný měšec nebo Bathory.