Už jste někdy vyrazili během jednoho výletu do tří zemí? My to zvládneme ani ne za pět vteřin! :) Protáhněte si tlapky, vyrážíme na jednu ze nejkrásnějších šumavských hřebenovek, během které přejdeme několik významných vrcholů, užijeme si parádní výhledy a nakročíme i k našim sousedům.
Šumavská hřebenovka Plechý – Třístoličník
Naše putování začíná v Nové Peci nedaleko od Lipna (kam bych se teď nejraději šel proplavat), kde necháváme auto a vyrážíme pěšky na hřebenovku.
První část vede podél Schwarzenberského plavebního kanálu, který měří celkem 44 km a spojuje jeden z přítoků Studené Vltavy s rakouskou řekou Große Mühl a tedy i úmoří Severního a Černého moře.

Po přibližně 5,5 km už přicházíme k hranici s Rakouskem a začíná jít do tuhého. :) Ne kvůli hranici, ale čeká nás poměrně strmé, 1,5 km dlouhé stoupání, kdy se potřebujeme vyškrábat na vrchol Plechý.
Chvilku jdeme po úzké lesní cestičce, chvilku koukáme na vodní nádrž Lipno, která se zrcadlí v dáli a nakonec si užíváme posledních pár desítek metrů po obrovských balvanech.
Plechý (1 378 m n.m.)
Juchů, jsme nahoře! Už ze mě leje jak z vola, když těsně pod vrcholem míjíme skupinku svěžích německých turistů, kteří zrovna míří dolů. Ale ten pocit a výhled za to rozhodně stojí!
Plechý je nejvyšší horou české a rakouské části Šumavy, 5. nejvyšší horou Šumavy jako takové. Na vrcholku je nepřehlédnutelný velký kříž, u kterého je jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst široko daleko do všech tří států.

Česká strana má ale v rukávu jeden klenot. Tím je Plešné jezero (3. největší jezero ČR), které od vrcholu odděluje 260 m vysoká Jezerní stěna.
Trojmezí, aneb 3 státy na 3 kroky
Pokračujeme po hřebenovce přes vrchol Nad Rakouskou loukou až k Trojmezí.
Trojmezí je horské sedlo mezi vrcholy Plechý a Trojmezná, kde se protínají státní hranice Česka, Rakouska a Německa. Na tomhle bodu je od roku 1993 postavený žulový sloup se státními znaky všech tří zemí, který když obejdete, navštívíte tři země během několika vteřin. A to se povede málokdy! :)

Třístoličník (1 333 m n.m.)
Po dalších třech kilometrech procházky po hřebeni se blížíme k Třístoličníku, jehož vrchol už leží v Bavorsku, pár metrů od české hranice.
Název je nejspíše odvozený od skal, které eroze vymodelovala do tří skalních věží. Podle jedné legendy sedávaly v miskovitých prohlubních na skalních věžích králové Čech, Rakouska a Bavor a radili se o tom, kudy povede společná hranice mezi státy.

Btw pokud chcete zažít fakt boží západ Slunce, tohle je místo, které určitě nesmíte minout. Přímo o západu už jsem jeden článek psal, mrkněte na něj. :) Když bude dobrá viditelnost, uvidíte i Alpy.
Sestup k Plešnému jezeru
Po krátkém odpočinku vyrážíme zpět k Plechému, odkud se vydáváme dolů k jezeru.
Cesta vede podél Jezerní stěny a nabízí dvě vyhlídky (Kučerova a Lipno), ze kterých sj jezero můžete prohlédnout v celé jeho kráse.

Kromě toho, že je to po Černém a Čertovo jezeru třetí největší jezero, jde zároveň o nejširší ledovcové jezero české strany Šumavy.

Nejkrásnější hřebenovka Šumavy
Na Šumavě už jsem prochodil nejedny boty a tahle hřebenovka patří k mým nejoblíbenějším.
Pokud máte rádi pravdou šumavskou přírodu, kamenité cesty namísto asfaltových cest, kopce, které v průběhu výstupu proklínáte, ale na jejich vrcholu si je hned zamilujete, určitě sem vyrazte.

Výlet nám zabral téměř celý den a nachodili jsme přibližně 25 km. Těch výhledů, které byste si nejraději prohlíželi celý den, je ale nepočítaně…
A jakou část Šumavy máte nejraději vy?
Ubytování se psem na Šumavě
Šumava je nádherná a určitě stojí za několikadenní návštěvu. Pokud byste sháněli vhodné ubytování se psem, mrkněte se na článek, ve kterém jsem sepsal několik tipů a doporučení.
Vyzkoušejte mé presety na úpravu fotek v Adobe Lightroom

Sledujte mě i na Instagramu ⤵️
