Zažívat na cestách dobrodružství se svým čtyřnohým parťákem po boku je jednou z nejkrásnějších možností, jak cestovat. Má to však svá specifika a už při plánování výletu je potřeba myslet i na psa. Zajímá vás, jak postupuju já a co nesmí chybět ve „psím batůžku“?🐾
🏔 Jak vybrat cíl výletu
Tohle bývá občas pěkný oříšek… :) Zvlášť, pokud chcete jet někam, kde jste zatím nebyli a toužíte přitom po nějaké divočině s krásnými výhledy. Naštěstí dnes máme po ruce spoustu nástrojů, které vám hledání dost ulehčí.
Mapy.cz
Staré dobré mapy… Stojím si za tím, že turistické Mapy.cz mají jedny z nejlepších (pokud ne úplně nejlepší) podkladů pro turisty na světě. Prakticky nepoužívám žádné jiné a ještě se mi nestalo, že by mě někde nechaly ve štychu.
A jak na nich najít své vysněné místo? Já je používám většinou tak, že si je jen přiblížím na podrobnější měřítko a pak zkoumám oblast, do které mám namířeno. Většina zajímavých bodů vám po kliknutí ukáže i fotky, díky kterým získáte poměrně dobrou představu o to, jak to tam vypadá.
Každý stát má pro vstup do země se psem trochu jiné podmínky. Dal dohromady základní informace a specifika evropských států.
Další možností je kategorické hledání. Hledáte vyhlídku? Skálu? Nebo třeba hrad? Mapy.cz vám na pár kliků zobrazí všechny objekty z dané kategorie na vámi zvoleném území.
Nezáleží vám na kategorii, ale hledáte jen fajn tip na výlet na odpoledne? Pak využijete funkci „Tipy na výlet“, která vám otevře studnici návrhů a inspirace.
Sociální sítě jsou super, když je umíte správně využívat a nenecháte se jimi pouze zneužívat.😉
Instagram je plný inspirace na výlety, ať už skrze cestovatelské profily, hashtagy nebo geotagy. Ty fungují tak, že vám zobrazí všechny veřejné příspěvky, které byly na dané lokalitě označeny.
Tuto možnost využívám k lepšímu přehledu o místě, o kterém jsem třeba jinde nenašel dost fotek, případně chci omrknout další místa v okolí hlavního cíle. Anebo třeba zjišťuju, kolik je zrovna na místě sněhu…😁
Facebookové skupinky
Že je Facebook za zenitem? Jak v čem. Nejspíše už se tam nedozvíte, co měl váš kamarád k obědu (jaká škoda), ale skupinky frčí dál. A ty cestovatelské na vás pak chrlí jeden tip na výlet za druhým. Stačí si jen najít ty správné, plné inspirace a mít oči otevřené (např. Cestování se psem, Úžasná místa v Česku, Výlety po ČR, Českem se psem).
Scouting
Za mě pořád nejlepší varianta, při které si dost možná nepřinesete domů desítky kouzelných fotek na Instáč, ale za to spoustu zážitků. Zároveň zažijete dobrodružství, které by se vám na asfaltové hlavní turistické cestě vyhlo obloukem.😉
Občas si tak řeknu, že pojedu třeba do Jeseníků. Vytipuju si pár míst, kam bych se určitě chtěl podívat a při zpáteční cestě (případně další dny) zkoumám okolí a objevuju zákoutí, která by vás v mapách třeba na první pohled ani nezaujala.
Stanování má obrovské kouzlo. Ať už vyrazíte do přírody na hike nebo třeba užít si pár dnů k řece do kempu, je to skvělý způsob, jak načerpat novou energii a vyčistit si hlavu.
Je fajn si jen tak vyrazit bez plánu a nechat se překvapit tím, co si pro vás příroda nachystá. Zkuste to klidně jen v lesích za vaší obcí. Uvidíte, že i když jste tam byli už nejmíň tisíckrát, zjistíte, že vlastně spoustu míst zatím vůbec neznáte.😇
🐶 Jak zjistit, zda je trek vhodný pro psy?
Zvlášť ve skalních městech se můžete setkat třeba se žebříky, které nejsou úplně schůdné pro psy. Do teď si pamatuju, jak jsem takhle tahal své holky postupně v podpaží po asi 10 metrovém žebříku na vrchol skály, protože cesta nešla „říznout“ jinudy.😁
Pokud mám pochybnosti o trase, pečlivě si ji prozkoumám na výše zmíněných Mapách.cz, kde se dají tyhle věci vysledovat. Případně je fajn si přečíst i pár článků na cestovatelských blozích nebo zkouknout nějaká ta videjka na YouTube.
A pokud víte, že na cestě budou plno žebříků, skob a dalších radostí, jak třeba na ferratách, je fajn dopředu zhodnotit situaci a nechat případně psiska doma.🙂
🎒 Co si sbalit s sebou?
To se ve velké míře odvíjí hlavně podle charakteru výletu a jeho délky. Něco jiného si s sebou vezmu na Mácháč, naopak na horských hřebenech bych se žabkami a plážovou taškou přes rameno moc nepochodil.😜
Ať jdu kamkoliv, vždycky si však beru tohle:
- Pořádné oblečení – protože špatné počasí neexistuje, jen blbě oblečený turista.
- Foťák – kdykoliv, kamkoliv. Mám ho pořád s sebou.
- Jídlo a pití – pro sebe i pro holky (+ pro ně malou cestovní misku).
- Pamlsky – na doplnění energie, odměnu nebo trénování triků.
- Pohodlné postroje a vodítka – postroje maj teda všude, ale považuju za důležité to zmínit. Poslední věc, co byste při celo(několika)denním přechodu hor chtěli řešit, je nepohodlné oblečení/batoh. Myslete na to i u psů.
- V autě mám pak stále psí lékárničku, kterou si na určité výlety přendávám do krosny. Nikdy nevíte, kdy ji budete potřebovat.
- Mobil.🙃
Každý by to chtěl (měl) umět, ale zároveň se nikdy nechce dostat do situace, kdy by to musel využít. První pomoc. Co když pes na procházce špatně došlápne nebo spadne z nějakého srázu? Co když se mu vzpříčí klacek v tlamě? Co když…? Co když…? Co když…?
Jak BARFovat na cestách, i když jste stovky (tisíce) kilometrů od domova a nemáte po ruce mrazák, ve kterém byste maso uskladnili?
A podle okolností pak někdy přibaluju:
- Nesmeky a návleky – na ledovce a v hlubokých sněhových závějích k nezaplacení. Opravdu.
- Oblečky pro psy – venku jim je nandávám až když jde faktu do tuhého, naposledy na Sněžce, spíše výjimečně. Ale když pak někde stojíme déle na místě bez možnosti pohybu, hodí se.
- Botičky pro psy – ty jsem použil za celou dobu asi 2x, ale je fajn být ready a nepoužít je, než naopak. Psisko si může rozříznout polštářek, něco si píchnout do packy, která je pak citlivější a je vymalováno.
- Čelovka – tady je to jasný, na vyhlídku na východ Slunce prostě za světla nedojdete. :)
Jak si užít profláklé místo bez turistů?
Některá místa jsou mezi lidmi oblíbenější a stává se, že místo relaxu na nich zažijete spíš tlačenku s davem lidí. A tohle já osobně moc nemusím. Spíš tedy vůbec. Čím méně lidí po cestě potkám, tím lépe…
Ale na druhou stranu je potřeba si přiznat, že ta obliba není jen tak. Tyhle lokality prostě mají své kouzlo a byla by velká škoda se jim vyhýbat. Mám pro vás pár triků, jak si je užít (téměř) o samotě:
- Vyrazte brzy ráno – má to super benefity, tak třeba východ Slunce. To brzké vstávání sice není zrovna nejpříjemnější, ale odměnou za to vám bude úžasná pohádková atmosféra s prvními slunečními paprsky a hlavně minimum lidí. Často se mi stává, že ráno odcházím od auta, které je v tu chvíli jediné na parkovišti a když se vracím, je parkoviště narvané k prasknutí.
- Víkend vs všední den – když máte tu možnost, určitě vyrazte ve všední den, ideálně od pondělní do čtvrtka. V pátek už začínají najíždět víkendoví turisti a sobota s nedělí jsou v tomhle ohledu nejhorší.
- Sezónnost – v létě nebudete na Pravčické bráně sami nejspíše ani ráno. Ale co vyrazit na to samé místo třebas na podzim, mimo hlavní turistickou sezónu? Sychravé počasí odláká další sortu lidí a vy si navíc užijete tajemnou mlhavou atmosféru.
- Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení – využijte toho!🙂 Pořádné se oblečete a vyrazte ve chvíli, kdy předpověď počasí nehlásí zrovna jasno a 20 °C. A že začíná lehce poprchávat? Ideální pro vás! Plno lidí má skoro až panickou hrůzu z toho, že by mohli po cestě zmoknout a jestli něco zažene lidi spolehlivě do do chatrčí, je to déšť.
- Sejděte z hlavní cesty – samozřejmě jen tam, kde to je povolené. Často vede k cíli trasa, po které jde 90 % všech lidí. Protože vzdálenost, protože asfalt, protože kiosky, … Přitom jen o pár metrů vedle třeba vede krásná lesní cesta, na které si užijete přírodu, za kterou jste vlastně původně i vyrazili a nebudete si připadat jak v prvomájovém průvodu. A ten párek v rohlíku si můžete dát za odměnu doma…😁
A pak už stačí jen najít vhodné ubytko…😎