Vzhůru na tajemný vrch, na kterém se nachází pozůstatky keltského hradiště, kde je podle pověsti schovaný obří poklad a který má své vlastní moře! I když jen suťové…😇
Vyrážíme na Žďár, odkud zažijete nejkrásnější výhled na Rokycany a blízké okolí. Pojďte s námi!🐾

Kopec, který má co nabídnout
Žďár se nachází na severozápadním okraji Brdské vrchoviny, nad městem Rokycany.
Jeho vrchol sahá až do 629 m n. m., což je přibližně o 200 výškových metrů nad Rokycanskou kotlinou. Jde o jednu z dominant přírodní parku Trhoň, ale někdy se mu také přezdívá „vstupní brána do Brd“.
Výhled, který se jen tak neokouká
Těsně pod vrcholem přicházíme na skalní terasy, ze kterých si můžete vychutnat nádherný výhled na Rokycany a okolí a zažít fascinující západ slunce.

Výzva: Najdete v krajině obec Hůrky, která je obklopená vrchy Žďárem, Trhoní a Bábovkou?😉 Krom toho určitě nepřehlédněte nedalekou Radeč, Osek a když budou dobré podmínky, tak i plzeňské sídliště.
A právě Osek bylo pravděpodobně původní jméno Žďáru, protože jeho východní kolmá stěna je „oseknutá“.😊 Když už jsme u těch jmen, víte, co znamená slovo „Žďár“? Podle jedné z teorií tu v dávných dobách lidé vyráběli dřevěné uhlí v milířích, pro které je potřeba připravit vhodná žďářiště (ohniště).😉
Skalní věže
Když ze skalnatého hřebene sejdete po žluté jen o kousek níže, přijdete ke dvěma majestátním skalním věžím – Velký a Malý oltář. Ty jsou oblíbeným cílem horolezců, ale i trampů, kteří si zde dělají táboráky a přespávají.

O něco dále se nachází ještě skalní věž Vyhlídková skála, která je pod výše zmíněnými terasami.
Na vrchol za pokladem a keltským hradištěm
Vzhůru na vrchol! Z vyhlídkových skalních teras už je to jen kousíček.💪


Těsně pod ním přicházíme ke krásnému suťovému moři. Žďár byl vždy oblíbeným cílem geologů, neboť je sopečného původu a po dobu několika milionů let jeho podobu formovala větrná a vodní eroze.
A teď už nahoru na horu!⛰ Vrchol Žďáru je přírodní rezervací a největším tahákem, kromě dalšího skvělého výhledu, jsou pozůstatky keltského hradiště z pozdní doby bronzové.🤗 Nejpatrnější jsou zejména kamenné valy, které plnily obrannou funkci.

Podle jedné z pověstí se tu dokonce nachází i poklad! Musíte najít velký balvan, pod kterým jsou ukryté drahokamy a spoustu zlata. Má to ale jeden háček – vstup k podkladu se otevírá pouze na Velký pátek a střeží ho zlý ohnivý pes. No, není divu, že podklad dosud nikdo neodnesl. Nakupte si dostatek buřtů a můžete zkusit své štěstí!😅🐶
Já mám naštěstí svůj podklad v podobě Lucy a Rozárky neustále při sobě, tak po „chvilce“ focení vyrážíme dál…🐾
Žďárské studánky a lesní arboretum
Cestou míjíme pár studánek, kterých je tu celkem 10 a propojuje je stezka Žďárské studánky.😉 Okruh má přibližně 6 km a v parném létě je to asi nejlepší způsob, jak si užít turistiku a vyhnout se vedru.😁
Než vyjdete z lesa, nad hájovnou Bouchalka narazíte na úpatí ještě na lesní arboretum, které dnes má kolem 30 druhů dřevin.
🌍 Trasa výletu
TIP:Mrkněte i na další výlety na Plzeňsku!🐾💚
Vyzkoušejte mé presety na úpravu fotek v Adobe Lightroom

Sledujte mě i na Instagramu ⤵️
