Krmení BARFem není jen o fláku masa v misce, je potřeba zajistit vyvážený příjem vitamínů a minerálů, které zajišťují správný chod organismu psa. Mají prsty třeba ve správném vývinu a stavbě pohybového aparátu, produkci hormonů nebo činnosti nervové soustavy.
Doporučený denní příjem minerálních látek je ve velmi malém množství. Není potřeba hned shánět laboratorní vybavení pro přesné dávkování, ale je fajn mít základní přehled a nedělat kraviny. Těmi kravinami mám na mysli například starostlivé dávkování všech možných doplňků stravy, které vás cvrnknou do nosu.
I když v dobré víře, můžete tak svému chlupatému parťákovi i uškodit. Stejně tak, jako je špatný nedostatek minerálů, stejně nebezpečný je i jejich přebytek, se kterým se tělo paradoxně vyrovnává hůře. Příklady následků „předávkování“ jsou třeba průjmy, tvorba močových kamenů nebo špatný růst kostí. V opačném případě se pak můžeme setkat s oslabenou imunitou, potížemi pohybového aparátu, psychickou nevyrovnaností nebo vypadáváním srsti.
Doplňky stravy jsou tak opravdu jen doplňkem. Základem je pestrá vyvážená strava, ze které pes může získat všechny potřebné látky. Až v momentě, kdy u něj zjistíte nějaký specifický problém / nedostatek minerálu a nebudete schopni jej odstranit úpravou krmení, sáhněte po doplňcích. Ani bezhlavé užívání doplňků pro bodybuildery z vás namakance přeci neudělá… :)
Nejdůležitější minerály
Potřebných minerálů je velká řada. Mezi ty nejdůležitější, na které byste se měli zaměřit, patří zejména:
Vápník a fosfor
Oba minerály se podílí hlavně na správném vývinu kostí a zubů, vápník dále i na krevní srážlivosti a fungování nervové soustavy. A v čem je najdete? Super jsou například vaječné skořápky, mrkev, tymián, kosti a chrupavky, brokolice, dýně nebo kapusta.
Draslík a sodík
Správná činnost srdce nebo zajištění přenosu vzruchů mezi nervovými buňkami. To jsou hlavní zásluhy draslíku se sodíkem, které najdeme v mrkvi, špenátu, rajčatech, meruňkách, broskvích či banánech.
Hořčík
Hořčík je známý zejména pro ovlivňování činnosti svalů, ale zajišťuje i činnost nervové a hormonální soustavy. Obsah tohoto minerálu je třeba v mrkvi (je až zázračná, co?), červené řepě, vejcích, datlech, ořechách, borůvkách, špenátu nebo jahodách.
Železo
Strašně důležitý minerál, který se díky obsažení v hemoglobinu podílí na okysličování buněk. Vysoký obsah železa je ve špenátu, dýni, meruňkách, červené řepě, borůvkách, brokolici nebo švestkách.
Jód
Jód napomáhá správnému fungování štítné žlázy, která ovlivňuje metabolismus živin. Najdeme ho v červené řepě, vejcích nebo mořských řasách.
Zinek
Jestli má nějaký minerál na starost kůži, je to právě zinek. Díky němu se rychleji hojí rány a buňky se mohou dělit. Zinek je obsažen opět v mrkvi nebo třeba dýni.
Kromě některých výše vypsaných příloh je spoustu minerálů samozřejmě obsažených přímo v mase a vnitřnostech.
Jak se s tím peru já?
Mám svoje borderky na BARFu relativně chviličku, a tak stále zkoumám a objevuji, pořád se učím. Kvůli tomu občas přidávám holkám do misek Roboran, který obsahuje vyváženou směs vitamínů a minerálů pro doplnění živin.
Čím dál tím více se však snažím udržovat příjem minerálů přímo ze surovin a doplňky omezuji. Jak jsem psal v úvodu článku – nespoléhejte se na doplňky stravy jako stavební kámen, ale doplňujte jimi nedostatek v případě, kdy se vám to nedaří srovnat samotnou stravou.