Na rozdíl od krmení granulemi je v případě BARFu správně vyvážená strava na vás. Nestačí jen hodit do misky kus masa, ale měli byste se snažit v dlouhodobějším horizontu dopřát svému chlupáči všechny důležité prvky, které v závislosti na svém stavu a kondici potřebuje.
Proto se do krmení běžně přidávají kosti nebo také vnitřnosti, o kterých si v tomto článku povíme něco víc.
Proč zrovna vnitřnosti?
Každá surovina má určité zastoupení prvků a vnitřnosti jsou bohaté zejména na minerální látky, jako je fosfor, železo nebo vápník, a také obsahují plno vitamínů. Z nutričního hlediska jsou velmi cenné, a tak by rozhodně neměly chybět v jídelníčku vašeho psa.
Dávejte si však pozor na správné dávkování, neboť vnitřnosti mohou při větším množství působit projímavě. Mnohem lepší je jejich zařazení jen jako doplněk k masu a kostem. Stejně tak pokud má váš chlupáč problémy s ledvinami, nejsou pro něj díky vyššímu obsahu purinových látek vhodné.
Nejčastěji zkrmované vnitřnosti a jejich přednosti
- Játra – díky nízkému obsahu tuku jsou vhodná i pro psy na dietě, obsahují vysoký podíl vitamínů A, B, C, D
- Ledviny – pokud potřebujete doplnit obsah železa, ledviny jsou jednou z fajn možností
- Srdce – vhodné zejména pro aktivní psy, kteří jsou často v zátěži, a to díky vysokému obsahu fosforu a vápníku
- Plíce – určitě je znáte v sušené formě jako oblíbené dietní pamlsky s vyšším obsahem vápníku, zároveň slouží k rychlému zasycení
- Dršťky – jejich specifickou „vůni“ (no, spíše dost velký smrad) poznáte už z dálky, ale věřte, že neprané dršťky jsou jednou z nejlepších surovin, kterou můžete svému chlupáči dopřát, mají vysoký obsah minerálních látek a pozitivní vliv na mikroflóru
- Žaludky – třeba ty drůbeží jsou pěkně dietní, takže opět ideální pro psíky, kteří potřebují shodit nějaké to kilo, zároveň jsou lehce stravitelné a tím vhodné i pro chlupáče seniory
- Slezina – naopak slezinu do diety příliš nezařazujte, je trochu tučnější, ale zase bohatá na vitamín A
- Vemeno – hodně tučná surovina, která mj. obsahuje vyšší podíl vápníku
Jak často a kolik?
Každý pes je jiný a nejde bez jeho větší znalosti říct přesná čísla, kolik gramů vnitřností by měl dostat k večeři. Ani je nemusíte přidávat do misky každý den. Já se osobně snažím o přibližně vyvážený poměr všech důležitých prvků v delším horizontu, na měsíční bázi.
A tak si vždy připravím jednotlivé balíčky, které v rámci této doby postupně zkrmuji. Může se stát, že některý den nepřidám vnitřnosti vůbec, někdy naopak pár dní po sobě ano. Je důležité především sledovat svého psa a přihlédnout k jeho aktuální kondici a zátěži.
Co bych si osobně vždy hlídal, je jejich množství v rámci jedné krmné dávky. Jak už jsem psal výše, pokud to přepísknete, pes se pravděpodobně druhý den pěkně po… :)
Vyzkoušejte mé presety pro Adobe Lightroom

Sledujte mě i na Instagramu ⤵️
