Každý stát má pro vstup do země se psem trochu jiné podmínky a pokud nechcete nechat nic náhodě, často strávíte jejich studiem spoustu času. A nevím jak vy, ale já bych ho mnohem radši věnoval plánování výletů. Proto jsem dal dohromady základní informace a specifika evropských států, abych vám to hledání trochu usnadnil. Ve spodní části článku pak najdete užitečné odkazy, které by se vám mohly hodit.
🇪🇺 Cestování v rámci EU
Většina členských států Evropské unie má naštěstí shodná nebo velmi podobná pravidla. Jak už jsem zmiňoval v článku Na dovolenou se psem, před každou cestou byste si měli zkontrolovat, že máte v pořádku:
- Označení psa mikročipem (případně tetováním, pokud je čitelné a bylo provedeno po 3. červenci 2011).
- Cestovní pas zvířete v zájmovém chovu (psi na občanku zatím nemohou).
- Platné očkování proti vzteklině.
- Chystáte-li se do jižních států, doporučuji i očkování proti srdečním červům, které sice není ve všech státech povinné, nicméně může ušetřit spoustu starostí.
Specifika vybraných zemí
K výše uvedenému dále existují různé výjimky, které si stanovují jednotlivé státy. Doporučuji si proto před každou cestou zjistit co nejvíce informací o všech zemích, přes které budete projíždět.
A po jakých informacích budete pátrat?
- Má daná země omezený vstup pro některá plemena? Občas se setkáte s tím, že pro „potencionálně nebezpečná plemena“ (fakt nemám rád termín „bojová plemena“, je to strašný nesmysl) mohou platit speciální podmínky, jako je například nutnost nošení náhubku.
- Jsou vyžadována některá další očkování nad rámec nařízení EU?
- Můžu pustit psa z vodítka? Může se ve městě pohybovat bez náhubku, i když je na vodítku?
- Je potřeba psa při vstupu do země někde registrovat?
- Jaké jsou podmínky pro převoz psa v autě?
🇧🇦 Bosna a Hercegovina
Při cestování do Bosny a Hercegoviny nenarazíte na žádná zvláštní omezení, spíše na nepříjemná upozornění.
Tamější obyvatelé nevnímají psa jako svého čtyřnohého parťáka a nejlepšího přítele, ale spíše jako zátěž. Nepočítejte tedy s příliš vřelým přijetím v restauracích apod.
Dávejte si také pozor na pouliční toulavé smečky, které mohou vašeho psa napadnout.
🇭🇷 Chorvatsko
Do nejoblíbenější letní destinace mnoha Čechů bohužel nesmíte s žádným bull teriérem, který nemá průkaz původu a není tak zapsán v registru Mezinárodního kynologické organizace FCI.
Další omezení vás čeká v identifikaci psa, neboť Chorvatsko narozdíl od většiny zemí EU nebere ohled na tetování! Pes tak musí být označen mikročipem.
Zároveň musíte mít psa mimo vyhrazená místa pouze na vodítku, „nebezpečná plemena“ pak musí mít i náhubek.
Máte-li namířeno k moři, hledejte takové pláže, kde je povolené koupání psů. Předejdete tak zbytečným konfliktům, které by mohly na městských turistických plážích nastat.
Přespáváte-li ve stanu, nezapomeňte, že stanování mimo kempy není dovoleno.
🇲🇪 Černá Hora
Pokud se chystáte do Černé Hory, potřebujete mít v europasu potvrzené klinické vyšetření psa od vašeho veterináře a potvrzení o odčervení ne starší 24 hodin. Očkování vůči vzteklině pak nesmí být starší, než 1 rok.
🇩🇰 Dánsko
Na dovolenou do Dánska nejspíše nepojedete, pokud vlastníte jedno z plemen: Pittbullteriér, Tosa-Inu, Americký stafordširský teriér, Brazilská doga, Argentinská doga, Americký bulldog, Búrský buldok, Kangal, Středoasijský/Kavkazský/Anatolský/Šarplaninský/Jihoruský ovčák, Tornjak a jejich kříženci nebo kříženci vlků a divokých psů, kteří mají vstup do země zakázán.
Jediná výjimka platí pro psy narozené před 17.3.2010, kdy tento zákon ještě neplatil.
🇫🇮 Finsko
Pro výlet do Finska budete potřebovat potvrzení veterináře o dobrém zdravotním stavu psa a odčervení provedené 120-24 hodin před vstupem do země. Účinnou látkou musí být praziquantel!
Při procházkách dbejte nařízení, které zakazuje volný pohyb psa bez vodítka mimo vyhrazené prostory. Při přepravě MHD a návštěvě specifických míst, jako je obchodní centrum, je pak povinný náhubek.
🇫🇷 Francie
Na Eiffelovku s bullíkem nechoďte. Do země platí zákaz vstupu pro bull plemena jak s průkazem původu, tak prý i křížence, kteří jsou jim podobní.
🇮🇪 Irsko
Před návštěvou Irska zajděte se svým psem k veterináři, který provede klinické vyšetření, které následně zapíše do europasu. Pozor! Toto vyšetření nesmí být starší 24h!
Dále musí být pes ošetřen proti echinokokům (odčervení), a to ve lhůtě 120-24 hodin před vstupem do země. Přípravků je na trhu celá řada, hledejte ten, u kterého byl jako účinná látka použit praziquantel. Vše musí být opět potvrzeno v europasu.
V roce 1998 dále vstoupil v platnost zákon, který nařizuje majitelům plemen Americký pitbulteriér, Akita Inu, Anglický bulteriér, Bullmastiff, Dobrman, Stafordšírský bulteriér, Německý ovčák a Rhodéský ridgeback mít psa na vodítku nepřesahujícím 2 metry a na veřejných místech použít náhubek.
🇮🇹 Itálie
V případě cesty do Itálie si nechte od veterináře do europasu potvrdit dobrý zdravotní stav psa a pak už si můžete vesele užívat Alpy i moře.
🇲🇹 Malta
Kromě očkování je pro vstup na Maltu vyžadováno i ošetření proti echinokokům (odčervení), které musí být provedeno v rozmezí 120-24 hodin před dovolenou. Stejně jako v ostatních případech, účinnou látkou musí být praziquantel.
🇩🇪 Německo
V Německu neplatí žádný zákaz vstupu do země pro určitá plemena, nicméně pokud vlastníte bullteriéra, platí pro vás povinnost mít jej neustále na vodítku a s náhubkem.
🇳🇱 Nizozemsko
Holandsko je ke psům obecně velmi přátelská země, kde nejsou žádná větší omezení. Buďte však ohleduplní na veřejných plážích, kde by váš čtyřnohý parťák neměl pobíhat na volno a najděte si raději psí pláž, kterých je zde dostatek.
🇳🇴 Norsko
Norsko zakázalo vstup do země následujícím plemenům: ČSV, Argentinská doga, Tosa-Inu, Brazilská fila, Americký stafordširský teriér a Pitbull, včetně jejich kříženců.
Dejte si však pozor i v případě, že máte „bezpečné plemeno“, ale váš pes se chová agresivně či bázlivě. I v takovém případě nemusíte být do země vpuštěni.
Kvůli ochraně volně žijících zvířat musí být psi od jara do podzimu na vodítku i v přírodě.
🇦🇹 Rakousko
Pokud vlastníte jedno z následujících plemen: Stafordšírský bullteriér, Americký stafordšírdský teriér, Anglický bullteriér, Neapolský a Španělský mastin, Tosa-Inu, Americký pitbullteriér, Rotvajler, Argentinská doga, musíte mít při procházkách psa na vodítku a s nasazeným náhubkem.
🇷🇴 Rumunsko
Před cestou do Rumunska si nechte do europasu od vašeho veterináře potvrdit klinické vyšetření a aplikovat odčervení. Oboje by nemělo být starší 24 hodin.
V horských a odlehlejších oblastech si dávejte pozor zejména na toulavé smečky psů a medvědy.
🇸🇰 Slovensko
U našich sousedů platí vesměs stejná pravidla, jako u nás, nicméně je zde jedno doporučení.
Pes by neměl lítat na volno jak ve městech, tak ani v národních parcích nebo rezervacích. Krásná příroda k tomu sice trošku svádí, nicméně můžete si domů přivézt kromě krásných fotek a vzpomínek i tučnou pokutu.
🇬🇧 Spojené království
Pro cestování se psem do Spojeného království platí k nařízení EU stejné podmínky, jako v případě Irska:
- klinické vyšetření psa (ne starší 24h)
- odčervení (lhůta 120-24h před vstupem do země, účinná látka praziquantel)
A k tomu je navíc zakázaný vstup 4 plemen: Brazilská fila, Argentinská doga, Tosa-Inu a Pitbullteriér, včetně jejich kříženců.
🇷🇸 Srbsko
Pro bezproblémový vstup se psem do Srbska budete potřebovat označení mikročipem a sérologická vyšetření na protilátky vůči vzteklině.
🇸🇪 Švédsko
Před odjezdem do Švédska nezapomeňte na potvrzení dobrého zdravotního stavu psa od vašeho veterináře a odčervení provedené v rozmezí 120-24 hodin před vstupem do země. Účinnou látkou musí být praziquantel.
Ve Švédsku neplatí žádná omezení plemen, nicméně pokud se bude váš pes chovat agresivně, nemusí být do země vpuštěn.
Návrat do ČR ze zemí mimo EU
Pokud se budete vracet do České republiky ze zemí mimo EU (např. Srbsko, Makedonie, Albánie, …), budete potřebovat sérologické vyšetření na protilátky vůči vzteklině. To musí být provedeno akreditovanou laboratoří EU, a to ještě před vycestováním z EU. Po tomto rozboru už stačí udržovat platná očkování.
Doporučené odkazy
Podmínky pro vstup se psem do jednotlivých zemí se mohou kdykoliv změnit, a proto berte tento článek pouze jako orientační přehled. Vždy si však před cestou ověřte u příslušných úřadů daných zemích aktuální situaci a doporučení.
- Státní veterinární správa
- EU countries‘ specific information (stránky Evropské komise)
Pomozte mi udržovat článek aktuální 🙏
Pokud máte aktuální informace o cestování se psem do jakékoliv z evropských zemí, napište mi je prosím do komentáře pod článkem nebo na email a já je sem přidám. Díky za spolupráci!
Komentáře
6 KomentářeMarketa
Dub 1, 2019Ahoj, do Svedska staci pouze pas a platne ockovani na vzteklinu. Letely jsme tam jiz 2x a stacilo to takto :)
Naďa
Dub 11, 2019Ahoj, co se Rumunska týká, byli jsme upozorněni naším veterinářem, že je tam výskyt jedovatého hada (už nevím jaký to je) proti kterému není sérum pro lidi natož pro psy. Doporučil v neobydlených oblastech mít psa na stopovačce, nepouštět ho na volno.
Petr
Čvc 14, 2022Ahoj,
posílám zkušenosti z roku 2022 z Černé Hory a Bosny. Psa jsme vezli na zadních sedačkách (samozřejmě zapnutého k pásu). Na hranicích jsme ho vlastně ani nepřiznávali a všiml si ho jen celník na BiH/HR hranicích, kde mu stačilo, že jsme vůbec měli psí pas (ani ho nechtěl do ruky). Serologické vyšetření jsme neměli a trochu jsme se toho báli, ale nakonec jsme se domů dostali.
V Černé hoře to bylo s Jack russel teriérem všude v pohodě, spíše jsme naráželi v té bosně, kde nás často nechtěli pustit do restaurace, ale ani na koupání nebo některé přírodní atrakce.
Tahat psa do těchto zemí v létě ale není až tak skvělý nápad, protože pokud s ním nejste ve vyšších polohách, tak trpí na horko.
Radek Vandra
Čvc 14, 2022Ahoj, moc díky za info! :)
Alena Zacharova
Zář 12, 2024ahoj . 14 dni Bulharsko přes Rumunsko. Naprosto bz problému. Pouze ověřeni zdrav. stavu. V Lozenci vstup do restaurací a do moře vitan s usměvem , ještě jsem nepoznala tak mile lidi . Často se stávalo, že si zašli , aby se mohli pomazlit s našim párem foxiku. Je tam spousta psíčkařu s bezproblémovými psy VŠECH PLEMEN. Za mně nejlepsi volba. jinak Bulharsko 12 x a poprve se psy a už nikdy bey nich.
Jan ze Žatce
Zář 13, 2024Ahoj, myslím že všichni vědí že do TANAPu už se pes nedostane. Stejné omezení prý platí i do národních parků v Polsku.