Může jít buď o psychickou nebo fyzickou příčinu, proč pes najednou přestane mít chuť k jídlu. V každém případě je dobré tento stav nepodceňovat a případě nejistoty se jít poradit na veterinu.
Mnohdy jde sice o krátkodobou „kravinu“, nicméně příčinou mohou být i závažné zdravotní důvody, vyžadující odbornou léčbu. Zejména u malých štěňat je pak dobré mít oči na stopkách.
Nejčastější důvody, proč pes nechce žrát
Rozmazlenost
Hodně častá varianta a z hlediska zdraví i jedna z těch lepších. Stačí, abyste svému čtyřnohému chlupáči přes den přilepšovali tu kouskem šunky, tu párkem, tu něčím dalším…
A pokud krmíte granulemi, pravděpodobně se vám na ně večer vyprdne. Prostě bude zkoušet, zda „nevyměknete“ a nehodíte mu místo toho něco lepšího.
Schválně zmiňuji granule jako hlavní zdroj potravy, u psů krmených BARFem se to stává spíše výjimečně. Ti už tak mají misku plnou šťavnatého masa a čerstvé zeleniny, což jen tak nepřekonáte. :)
A co s tím? Je to jen o vaší důslednosti. V první řadě byste psa neměli ládovat dalším jídlem kromě krmných dávek, s výjimkou účelného cvičení s pamlsky. Když už dojde k tomu, že pes bude čekat, zda mu nevyměníte večeři za něco lepšího, nesmíte couvnout. To už byste si do budoucna zadělali na pěkný problém. :)
Nechte psovi jídlo 10-15 minut, po kterých mu misku, ať už bude poloplná nebo prázdná, vezmete (pokud už od ní samozřejmě odešel). Brzy si uvědomí, že když nad tím bude ohrnovat nos a bude chtít pořád něco lepšího, taky nemusí mít vůbec nic. Většinou stačí 1-2 dny a je po problému.
Nechutenství
To může nastat třeba při změně krmiva. Ta by nikdy neměla probíhat nárazově, ale postupně (s výjimkou přechodu z granulí na BARF). Někdy se může nechutenství objevit i po velkém fyzickém výkonu a v horku, kdy pes prostě jen „nemá chuť“.
Chcete li chlupáčovi krmení trochu zdravě vylepšit a „ovonět“, vyzkoušejte třeba lososový olej, který má spoustu pozitivních benefitů.
Psychika
Přestěhovali jste se nebo vašeho parťáka hlídají lidé, které nikdy neviděl (různé psí hotely) a v prostředí, které nezná? Pro citlivější povahy může být i tohle důvodem k tomu, aby se jídla ani nedotkli. Pokud ho potřebujete svěřit někomu na hlídání, měl by to vždy být někdo, koho pes dobře zná, a to včetně prostředí.
Bolest
Jestliže pes normálně „vysaje“ misku za pár minut tak, že už ji teoreticky ani nemusíte umývat a najednou se k tomu nemá, příčinou může být i bolest. Ať už může být na vině začínající zánět dásní, bolavý zub nebo jakékoliv zranění, doporučuji psa sledovat a ideálně navštívit veterináře.
V případě problémů se zuby můžete do krmiva začít přisypávat prášek z mořské řasy, která bráni tvorbě zubního plaku a obecně funguje jako takový „čistič“ zubů.
Zažívací problémy
Tady asi není o čem, znáte to jistě i sami u sebe. Jakmile na vás „něco leze“ nebo vás trápí zažívací problémy, jídlo je obvykle až to poslední, na co v té chvíli myslíte.
Závažnější onemocnění
Má-li pes závažnější zdravotní problém, který doprovází vysoké horečky (například zápal plic, zánět dělohy/prostaty, kontaminovaná rána po kousnutí, …), i v takové chvíli pes obvykle přestává žrát. V takovém případě už jste ale určitě dávno na cestě k veterináři. :)
Malá rada na závěr
Tím nejdůležitějším a nejpraktičtějším, co můžete pro zdraví svého psa udělat, je ho pečlivě sledovat. Všímejte si jeho kondice, stavu srsti, bobků… Všímejte si jakýchkoliv větších změn, které často signalizují nějaký problém.
Ne se vším musíte utíkat k veterináři, ale je dobré mít základní přehled o tom, co se s vaším psem děje. A když si nebudete jistí, zavolejte na veterinu nebo se tam rovnou zastavte. Je lepší se 5x zeptat na „blbost“, než jednou nepodchytit začínající problém. :)