S procházkami a venkovními aktivitami ve větší míře teď máme na nějaký čas bohužel utrum. I když se obývák rozhodně nemůže vyrovnat horám, lesu nebo agility cvičáku, i tak si v něm můžete se svými čtyřnohými parťáky užít spoustu srandy, naučit se něčemu novému a utahat jejich hyperaktivní mozky.
Dogfitness
Když už se chlupáč nebude moci protáhnout tím nejhustším roštím na procházce, budeme ho muset protáhnout my. Ale trošku jinak. Dogfitness je za mě jedna z nejlepších aktivit, na kterou se teď doma můžeme vrhnout.
Protahovat se, protahovat se, protahovat se. Každý ví, že by to mělo dělat, ale pokud k sobě budeme upřímní, jen málokdo to v potřebném rozsahu opravdu dělá. A to teď mluvím o lidech, co teprve svědomitý stretching psa? „Až přijdu z procházky“, „až po tréninku“, „až dodělám tohle a támhleto“, … Teďka je většina výmluv a lákadel out, tak pojďme dohnat to, co většina lidí stále jen odkládá. A zvláště, pokud máte psa sporťáka! :)
Upozornění! Ještě než se vrhneme na jednotlivé možnosti, zvažte prosím své vědomosti a zkušenosti a nepouštějte se do toho po hlavě. V případě neodborných zásahů byste mohli svému psovi i ublížit. Existuje spoustu knížek na toto téma, ideální je však kontaktovat specialistu, který má zkušenosti s psí fyzioterapií a poradí vám, co zvládnete sami doma, jak postupovat a na co si dát pozor.
Stretching
Při sportování se vždy určité svaly protahují a další zkracují. Abyste předešli zbytečnému zranění a zajistili psu co nejlepší rozsah pohybu, měli byste pravidelně protahovat alespoň ty nejdůležitější (nejvíce namáhané) svaly.
Úplný základ, ukázaný na příkladu protažení psa po běhání, popisuje Katka Plačková ve spolupráci s Běhejsepsem.cz v následujícím videu:
Kromě Katky Plačkové a její Physio DOG doporučuji i Verču Gesierichovou z Dogfitness.cz.
Balanční pomůcky
Kromě přímého protahování svalů můžete svému chlupáči pomoci i cvičením na balančních pomůckách.
Těmi nejvyužívanějšími jsou balanční čočky a balanční míč (tedy spíše taková fazole). Největší výhodou je zapojení hlubokých vnitřních svalů, které zajišťují stabilitu. Zároveň dochází při správném postupu k odstranění disbalancí a podpoření rovnoměrného nasvalení.
Spoustu inspirace najdete třeba na YouTube kanálu FitPAWS:
Procvičování nových triků
Další super příležitostí je učení / procvičování triků. Stačí vám k tomu jen plno pamlsků, dobrá nálada a můžete začít. Před časem jsem na tohle téma sepsal samostatný článek, určitě se na něj mrkněte.
Hry
Před pikolou za pikolou… Věděli jste, že existuje spoustu her pro psy? Mezi ty nejoblíbenější patří:
- Čmuchací dečky – připravte svému chlupáčovi do speciální deky se spoustou záhybů pamlsky a budete mít na pár minut o zábavu postaráno. Pachové práce jsou psa jednou z nejpřirozenějších aktivit a mají plno pozitivních benefitů. Více informací, včetně deček, najdete na www.nousin.cz, pokud vás tohle téma zaujalo, určitě mrkněte.
- Na schovku – pokud nemáte čmuchací dečku, zkuste poschovávat pár pamlsků po místnosti, do které následně psa vpustíte. Když jsem to poprvé zkoušel se svýma borderkama, dali jsme hned celkem asi 4 kola, jak to holky bavilo. :)
- Hlavolamy – další aktivita, která spolehlivě zaměstná psí mozeček, je řešení hlavolamů. Jako vždycky, i tady je hlavně o žrádlo, že jo. Pes cítí schované pamlsky, ale musí nejdříve vymyslet, jak se k nim dostane. Další informace i samotné hlavolamy najdete třeba na Alza.cz.
- Skořápky – taková rychlovka, znáte klasické skořápky? Jde o to samé, jen s pamlsky jako bonus. Místo skořápek můžete využít třeba své ruce, takže opravdu kdykoliv, kdekoliv. Easy.
Přípravka na agility
„Cože? Doma a agility? Nespletl ses?“ Nene, fakt to jde! Jasně, že si nerozložíte kladinu přes půl bytu, ale pokud začínáte, můžete si pár prvků procvičovat už z pohodlí domova. A jaké?
Třeba obíhání. Máte doma lampu, větrák nebo násadu od koštěte? Ideální příležitost, jak připravit psa na stáčení kolem bočnic.
I ty zónovky půjdou! Pokud plánujete mít zóny zastavované, klidně můžete procvičovat pozici 2o2o a až pomine ten virový humbuk venku, přenesete to na cvičáku na zónovku a základ máte hotový!
Focení
Baví vás focení? I když východ slunce v horách je východ slunce v horách, i doma se dá vymyslet spoustu super a originálních fotek! Využijte běžné předměty v domácnosti a hrajte si se světlem, spoustu se toho tak naučíte!
Jo a nějaké základy o tom, jak fotit psy, jsem už také sepisoval do článku:
Vzdělávání se a plánování
Až unavíte své hafany, mám pro vás ještě pár tipů na závěr, jak se můžete vzdělávat a inspirovat.
Knížky
Čaj, lampička a dobrá kniha. To asi nikdy neomrzí. Pokud rádi čtete, mrkněte na stránky Nakladatelství PLOT, které nabízí spoustu zajímavých knih, věnovaných psům nebo aktivitám se psy.
Podcasty
Když raději posloucháte, můžete načerpat zajímavé informace z podcastů. Z těch psích bych vám doporučil Pejskárium a Ukecaný pes.
Plánování výletů
No a pokud už se nemůžete dočkat výletů jako já, můžete si je pomalu začít plánovat. :)