Granule nebo BARF? Na kolik to vyjde? Jsou ty drahý granule fakt o tolik lepší, než ty levné ze supermarketu? Jsou psi, kteří jí maso agresivní? A můžu dát mému Alíkovi kost od večeře? Jaké potraviny jsou pro psy nebezpečné? Fůha…! Ohledně krmení psa je mezi lidmi spoustu otázek a pro nováčky je občas celkem složité se v tom vyznat. Nebojte, není to žádná věda, chce to jen znát pár základních věcí a používat selský rozum.
Mrkneme se společně na výhody a nevýhody dvou základních způsobů krmení, kterými jsou hotová strava (granule) a syrová přirozená strava (BARF), na závěr pak připomenu potraviny, které jsou pro psa nebezpečné a měli byste se jim vyvarovat.
Granule
Občas se mě začínající pejskař zeptá, které granule ze supermarketu jsou nejlepší, když je jich tam tolik na výběr. V tomhle jim dost zúžím výběr odpovědí: “Žádné!” Vysvětlím.
Pokud trošku víte, jakou politikou vykupují supermarkety zboží od dodavatelů, nepřekvapí vás, že jdou vždy po co nejnižší ceně (i proto krachují naši poctiví zemědělci, kteří jsou jim nuceni prodávat zboží pod svými náklady).
A máte pocit, že 15 kg pytel granulí za 370 Kč může být založený na kvalitních surovinách? Jakmile si jednou přečtete složení, zjistíte, že si kupujete celkem předražený pytel obilného šrotu, kterému se maso vyhlo velkým obloukem. Pro slepice dobrý, ale…

Když granule, tak kvalitní
Existují naštěstí i výrobci kvalitních granulí, které ale v supermarketech nehledejte. 15 kg pytel pak stojí klidně 1 500 Kč – 2 000 Kč, ale z nich dostanete asi to nejlepší, co z granulí můžete dostat. Osobně můžu z vlastní zkušenosti doporučit značku Fitmin a Yoggies, kterými jsem dlouhé roky krmil a nemůžu proti nim říct křivého slova.
A jak vybrat kvalitní granule?
- Nekoukejte jen na cenu. Ne a ne a ne, na zdraví se prostě nešetří a do auta také nelejete olej z friťáku, protože je levnější…
- Vždycky koukejte na složení. To je alfa a omega, jinak si kupujete zajíce v pytli a hezký obal se značkou z televize vašemu psu moc nepomůže.
- Maso na prvním místě. Ne obiloviny, ale maso. Alespoň kolem 70 %.
- Kvalitní suroviny. Zajímejte se, odkud výrobce odebírá suroviny pro své granule.
- Vyhněte se supermarketům. Souvisí to s bodem č. 1.
- Sledujte svého psa. Každému psovi chutná něco jiného a někteří mohou mít alergii na určitou složku krmiva. Nedejte tak na rady typu: “Jen tohle je nejlepší!”, ale najděte to, co bude vašemu psu vyhohovat nejvíce.
Výhody a nevýhody granulí
- Snadná a rychlá příprava. Prostě otevřete pytel, odměříte dávku a podáváte. Otázka několika vteřin.
- Na cestách neřešíte uskladnění masa, nepotřebujete shánět mrazák/ lednici.
- Obsahují všechny potřebné živiny. Všechny důležité vitamíny a minerály jsou v granulích obsaženy v doporučeném poměru a nabízí tak nutričně vyváženou stravu.
- Granule jsou dražší, než BARF. Je to stejné jako v restauraci, pokud si objednáte hotové jídlo, vyjde vás dráž, než když si nakoupíte suroviny a uvaříte si je sami.
- Mnohdy nevidíte do pozadí surovin a výroby granulí. Nezbývá vám tak, než věřit výrobci, že mu jde opravdu o kvalitu a nešetří všude, kde se dá.
- Nízká stravitelnost. Psi, kteří jsou na granulích, mají mnohdy několikanásobně víc odpadních látek (větší bobky), než psi na přirozené stravě.
BARF (Bone And Raw Food)
Na druhé straně pak stojí krmení přirozenou stravou, ke které v poslední době přechází velké množství pejskařů. A proč je to takový fenomén? Pes byl postupně vyšlechtěn z vlka a jeho trávicí systém je nastaven primárně na konzumaci masa. I když v dnešní čivavě s mašličkou, která vykukuje z drahé kabelky paničky, budete hledat šelmu opravdu těžce, pořád tam někde v pozadí je.😊 #nicprotičivavám
Není to však jen o tom, že psovi hodíte večer flákotu masa a hotovo. O kousek výše jsem psal o vyváženosti stravy a zastoupení správného poměru minerálů a vitamínů. Tady už si to musíte ohlídat sami.
Když si vlk uloví kořist, často se nejprve vrhá po žaludku, kde jsou natrávené různé bylinné zbytky, ze kterých získává spoustu živin. Každá dávka nemusí být přesně na gram vyvážená, důležité je, aby pes dostával v delším časovém horizontu vše, co potřebuje.
Jak vypadá typická BARF večeře mých holek? Aktuálně jsou pořád ve fázi přechodu z granulí a dostávají maso (včetně kostí) s přílohou (rýže, zelenina, ovoce) v poměru 70:30, to celé zakápnuté lososovým olejem.
Po pár týdnech začnu zkoušet další druhy masa, pestřejší přílohy, přidávat vnitřnosti, atp. Hodně mi v tomhle pomohl tým z Vetamixu, který mi poskytl spoustu informací a rad do začátku a vlastního období přechodu. Za to moc děkuju!
Moje holky nikdy neměly problém s žádným jídlem, i granule jim chutnaly. Přál bych vám ale vidět, jak se teď těší na každou večeři a vylížou misku líp, jak by ji umyla myčka.

Výhody a nevýhody BARFu
- Víte přesně, co je v misce. Žádná chemie, žádné konzervanty, žádný black box. Víte, co dáváte do misky a pokud odebíráte od kvalitního dodavatele, znáte i přesný původ masa. Navíc krmíte vždy čerstvými surovinami!
- Krmíte pro psa přirozenou stravou. Stejně, jako se v současné době vedou diskuze ohledně nutričního nápoje MANA, který má nahrazovat lidskou pevnou stravu, stejně tak nejsou granule pro psa přirozenou volbou.
- Lepší stravitelnost a využitelnost živin. Srovnejte si bobky psa na granulích a na BARFu a hned uvidíte ten rozdíl. Z přirozené stravy pes stráví většinu živin, u granulí je tenhle poměr daleko menší.
- Lepší odolnost vůči parazitům. Žaludeční šťávy psa na syrové stravě mají nižší pH (jsou kyselejší) a většina parazitů v takovém prostředí nepřežije. Zde je důležité zmínit, že byste maso pro psy měli vždy přemrazit teplotou alespoň -18 °C, která zlikviduje případné zárodky. S touhle kombinací uchovávání masa + kyselého prostředí v žaludku psa se nemusíte bát nakažení.
- Menší riziko torze žaludku. Granule v trávicím traktu bobtnají a zůstávají tam klidně až 2 dny, maso je během půl dne-dne strávené.
- Omezení tvorby zubního kamene, díky okusování syrových kostí.
- Větší důraz na vyváženost. Pokud se do BARFu vrhnete bez předchozího studia, můžete napáchat více škody, než užitku. Jedním z velkých nešvarů je nevyváženost stravy, kdy psovi chybí (nebo naopak přebývá) některý z prvků.
- Hygienická rizika. Maso je potřeba přemrazit a nikdy by se nemělo dostat do přímého kontaktu se surovinami pro lidskou spotřebu. Parazité, kteří pro psa nejsou vůbec nebezpeční, mohou člověku způsobit nepříjemnosti.
- Poranění kostmi. Nejsou pro psy nebezpečné v případě, že dodržíte pár základních rad. Určitě nikdy nedávejte psovi vařené kosti, které se štěpí v ostré konce. Podávejte je syrově a obalené masem. Pokud je však pes krmen dlouhodobě BARFem, dokáže díky kyselejšímu pH v žaludku (oproti granulákům) a silnější žaludeční stěně strávit bez problémů i vařenou kost s ostrým štěpem, problém vzniká především tehdy, kdy pes na granulích nedokáže tuto kost strávit, ta postupuje do střev a tam ostrý štěp napáchá neplechu. Tím vás ale určitě nechci k ničemu nabádat. :)
- Podání potravin, které jsou pro psy nebezpečné (čokoláda, hrozny, cibule, …), ale o tom více v následující kapitole.
- Potřebujete větší mrazák. Zásoby zaberou nějaké to místo a do klasického mrazáku to většinou nenarvete.
- Na výletech řešíte uskladnění. A pokud jedete pod stan, můžete využít konzervy, “salámy”, které obsahují vše důležité v jedné šišce nebo při těchto případech využít kvalitní granule.
Nebezpečné potraviny
Jsou suroviny, které psi neumí správně strávit a mohou pro ně být nebezpečné. Většinou se však jedná o požití většího množství, pokud pes sní jednu kuličku hroznového vína, nemusíte plašit.
- Kakao (čokoláda) – obsahuje pro psy silně toxický theobromin.
- Cibule – kvůli obsahu látky allyl(propyl)disulfid (APDS).
- Hroznové víno – toxin poškozující ledviny.
- Chmel – toxin způsobující dušnost.
- Makadamové ořechy – toxin poškozující trávicí a nervový systém psa.
- Avokádo – toxin persin, poškozující srdce, plíce a další tkáně.
- Česnek – toxin N-propyldisulfid, podobné účinky jako cibule.
- Muškátový oříšek – může způsobit třes a křeče.
- Vařené kosti – kvůli ostrému štěpení.
- Kořeněná jídla – lidské jídlo se psovi nedává! Může způsobit zažívací potíže.
Sledujte mě i na Instagramu ⤵️
