Štramberk je malým městem, které skrývá spoustu krásných míst! V dnešním výletu prozkoumáme zříceninu hradu Strallenberg, nakoukneme do jeskyně, ve které byla objevena kost neandrtálského dítěte, omrkneme netradiční botanickou zahradu s kamenným labyrintem a ochutnáme proslulé Štramberské uši. Prostě fůra dobrodružství… Pojďte s námi!🐾
🏰 Zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk)
Už z dálky vidíme 40 m vysokou válcovou věž Trúba, která stojí na kopci nad městem. A vzhledem k tomu, že sluníčko hřeje na 110 %, ledová tříšť se zmrzkou na náměstí pod hradem přichází víc než vhod!😁
Původ hradu je tak trošku ve hvězdách… Údajně jej však ve 13. století vybudoval šlechtický rod Benešoviců. Věděli jste, že měl Štramberk původně stát na protějším kopci? Podle pověsti ale stavbu přerušili trpaslíci z jeskyně Čertova díra…🤔 A tak byl vybudován na skalnatém vrcholu Zámeckého kopce.
Z původně honosného hradu zůstala po 30leté válce bohužel jen válcová věž Trúba, která dnes slouží jako rozhledna.V době našeho výletu je navíc na místě sokolník s několika dravci, které si dobrovolníci mohou podržet a vyfotit se s nimi. A holky je samozřejmě chtěly pást, takže jste se drželi opodál…😁 #borderky
Jeskyně Šipka – místo, kde se našla kost neandrtálského dítěte
Z hradu pokračujeme na významné archeologické naleziště, kde byl objeven úlomek čelisti neandrtálské holčičky. Btw dnes by ji bylo přes 42 tisíc let!😉 Zároveň je to nejstarší důkaz o pobytu člověka na našem území.
Po výšlapu dalšího stoupání se nám otevírá velká skalní brána, která slouží jako vchod do jeskyně. Tedy dnes už spíše do volného prostoru, který vznikl zřícením stropu. O pár metrů dále už ale vcházíme přímo do jeskyně, která je volně přístupná a dříve mívala i krápníkovou výrobu. Ta však byla postupně zničena…
🌷 Botanická zahrada s kamenným labyrintem
V jeskyni na sebe s Terkou párkrát vybafneme, cvakáme několik fotek s baterkou u pusy (puberťáci, no) a po krátkém kolečku blízkým okolím vyrážíme do netradiční botanické zahrady, ve které je dokonce i labyrint…😉
Najdete ji na místě bývalého lomu, v oblasti nejsevernějšího výběžku mediteránu (středomoří) v Evropě. Kromě vzácných druhů rostlin uvidíte i jezírka a vápencový mokřad, ve kterých žije spoustu drobných živočichů. Na březích pak můžete narazit třeba i na masozřavku tučnici, tak pozor na nohy a ruce!😜
V lomu se nachází až 800 druhů zkamenělin (např. článků lilijic, ostnů a destiček ježovek, žraločí zuby nebo schránky ramenonožců a mlžů), tak mějte oči na stopkách a třeba nějakou taky objevíte!🦷 Určitě nepřehlédněte ani propasťovou jeskyni, která byla znovuobjevena roku 1999 a její prozkoumávání stále pokračuje.
A to nejlepší – kamenný labyrint!😍 Jeho účelem není vám zamotat hlavu, ale navodit pocit antického prostředí.
Štramberské uši a další poklady města Štramberk
Naše další kroky vedou přes rozhlednu Bílá hora, jejíž autor se inspiroval ve šroubovici DNA, dále do štramberských uliček. Ty jsou lemovány pohádkovými roubenkami z 18. a 19. století a město je díky své malebnosti často nazýváno Moravským Betlémem.
Ale víte, díky čemu si tohle město fakt zamilujete? Štramberské ušiiiii!❤️ Už dlouhá staletí tu šikovní cukráři pečou perníkový skvost, který vznikl jako symbol legendárního vítězství štramberských křesťanů nad mongolským vojskem 8. května 1241.
Je to pečivo z medového těsta, svinutého do tvaru uší, které se smí vyrábět jen a pouze na území města Štramberk. Mňam!😋
Na zdejším náměstí můžete zajít třeba do minizoo Aqua Terra, muzea světově uznávaného malíře pravěku Zdeňka Buriana, nebo panoptika figurín místních osobností.
A nakonec pár pověstí…
Jak vznikla Trúba ve Štramberku
Žili kdysi tři bratři rytíři, jeden na hukvaldském hradě, druhý na Starém Jičíně a třetí se usadil ve Štramberku. Ti první dva rytíři měli hrady velké, pevné, s vysokou věží, ze které dobře ohlédli všechny svoje vesnice a městečka a viděli dokonce, co má ten třetí ve Štramberku k obědu. Toho to velmi mrzelo, že jeho hrad je malý a ještě navíc bez věže.
Proto se rozhodl, že postaví věž, jakou ještě nikdo neviděl, bratřím řekl, že bude mít jenom jednu stěnu, která nikde nebude končit ani začínat. Bratři se mu zprvu vysmáli, ale pak uznale hleděli na prapodivnou kulatou věž. Z věží na svých hradech se prý mohli navzájem domlouvat pomocí vlajek. Lidé tu prapodivnou stavbu nazvali Štramberskou Trúbou. Ale pozor, ve Štramberku to jméno před místními užívejte s rozvahou, aby si nepomysleli, že se jim posmíváte.
Proč nestojí štramberská Trúba na Kotouči
Štramberský hrad chtěl jeho zakladatel postavit původně na kopci Kotouči. Srázná stěna na jihozápadní straně kopce by mu byla uspořila hodný kus hradebních zdí. Leč sotvaže se dali dělníci do díla, do rána byla všechna jejich práce zmařena.
Lopotili se znova, ale nic platno, příštího jitra bylo jejich dílo opět zničeno. Pán přikázal postavit strážce, aby dávali pozor, co se v noci bude na kopci dít, a objeví-li se svévolní rušitelé, aby je pochytali a přivedli k náležitému potrestání. Stráž si chvíli po obědě šla lehnout, aby přes noc zůstala pěkně svěží, a večer dostala dvojnásobnou večeři, aby při tom vartování měla řádskou sílu. Nadarmo.
Hned po půlnoci přiběhli strážci s vytřeštěnýma očima k pánovi a vyprávěli poděšeně, co se přihodilo. Úderem jedenácté hodiny se na kopec přihrnul zástup drobných mužíčků s kladívky a krompáči, a za malou chvilku rozkopali a rozmetali vše, co zedníci za celý den postavili.
Pán přikázal zesílit stráže, ale ani tak nedokázal skřítky zastavit v jejich pustošení. Tu usoudil, že další práce by byla marná, a nechal hrad postavit na jiném návrší, kde dosud stojí jeho zbytky korunované „Trúbou“.
Zdroj: www.stramberska-truba.info