Vítejte na nejmajestátnějším českém souhradí! Hrady Točník a Žebrák stojí jen malý kousek od sebe, nad obcí Točník.
Sídlo krále Václava IV. bylo vybaveno třeba i jedním z prvních systémů ústředního topení, v rámci historického experimentu zde byla instalována replika středověkého šlapacího jeřábu a pod vstupním mostem se prohání dva medvědi – Agáta a Martin. Protáhněte si tlapky, vyrážíme za dobrodružstvím!🐾

🏰 Točník – hrad krále IV.
Zámecký vrch, na kterém stojí hrad Točník, byl osídlen už v době Halštatské.
Samotný hrad byl dokončen v roce 1398, jako mladší bráška sousedního Žebráku. Ve své době měl různé stavební vychytávky, jako je např. již zmíněný systém ústředního topení. Ten byl řešen krby s průduchy ve zdech, díky kterým bylo možné vytopit celý hrad.
Zajímavostí je, že první pokus o podobný systém vytápění zkoušel Václav IV. už na sousedním Žebráku a na Točníku ho vypiloval k dokonalosti.
🗺 Kudy na hrad?
Oba hrady leží kousek od dálnice D5 u obce Žebrák.
Auto necháváme na parkovišti přímo pod hradem. Nejprve však vyrážíme na protilehlý vrch Jezevčík, na kterém stojí Portál mistra Jeronýma Pražského.
Je to zároveň místo, odkud je krásný výhled na oba hrady. Kromě Portálu je nahoře i ovčí výběh, což velmi oceňuje hlavně Lucy a přepíná do módu (pasu, tedy nevnímám). :)



Když se mi ji konečně podaří přesvědčit, že je na čase jít dál, abychom neskončili po 50 metrech výletu, vydáváme se přímo k hradu Točník.
Cesta lemuje další z výběhů, tentokrát pro kozy a další hospodářská zvířata, která se předvádějí v třešňovém sadu.
Lucy je v sedmém nebi, a to ještě neví, že o kousek výš jsou dva medvědi. Konkrétně Agáta a Martin, o které se nejprve staral pan Václav Chaloupek a od listopadu 2013 se prohánějí v nově rekonstruovaném medvědáriu pod přístupovým mostem k Točníku.
Určitě se nezapomeňte vydat i za hrad, kde se skrývá krásná vyhlídka do okolí. A odtud už se vydáváme menší oklikou k druhému hradu…

👍 Zajímavosti o hradu Točník
V předhradí si určitě všimnete i krásného jezírka. To nejspíše vyhloubili naši předkové již v pravěku, kdy jim sloužilo jako zásobárna vody. Krom toho stojí za zmínku i úhlová diskordance, tedy místo, kde na sebe nasedají dvě vrstvy zemské kůry, které vznikaly v jiné době.
Točník je také jeden z posledních českých hradů, u kterého byl upřednostněn rezidenční účel na úkor obranných prvků. Můžete si ho tak představit jako takový „hybrid mezi zámkem a hradem“.
Přesto hrad nebyl nikdy dobyt. Tedy ne zvenčí. Během třicetileté války se v něm však ukrývali lidé před nájezdem Švédů a bohužel jej částečně zničili sami…

V současnosti byla na vnější fasádě Královského paláce instalována replika středověkého šlapacího jeřábu a místo se tato oblíbeným cílem filmařů. Věděli jste, že se tu točily filmy Bathory, Kytice nebo třeba pohádka Jabloňová panna?
🏰 Hrad Žebrák
Žebrák je starší bráška hradu Točník, který byl založen ve druhé polovině 13. století Oldřichem Zajícem z Valdeka, poblíž důležité obchodní stezky z Prahy do Bavorska.
Zároveň jde dost pravděpodobně o nejstarší šlechtický hrad se dvěma okrouhlými věžemi. Jedna z nich je jeho současnou dominantou, která je využívána i jako rozhledna.


V roce 1395 však hrad vyhořel, a tak jej Václav IV. nechal přestavět na jednu z nejkrásnějších rezidencí v celé zemi. Současně s tím dal pokyn k vybudování nového hradu o kousek dále, který dnes známe jako Točník.
Po tomto kroku začal Žebrák postupně klesat na významu pro panovníky a šlechtice, kteří jej obývali.
Stejně jako Točník, i Žebrák byl několikrát neúspěšně obléhán. Husité je nikdy dobýt nedokázali, a tak vypálili alespoň blízká města Žebrák a Hořovice.

Obranný systém Žebráku byl nadále vylepšován, a to až do roku 1532, kdy jej zachvátil požár. Po něm už hrad nebyl nikdy obnoven a nám se dochovala jeho zřícenina…
Jaké hrady máte nejraději vy?😉
Trasa výletu:
Vyzkoušejte mé presety na úpravu fotek v Adobe Lightroom

Sledujte mě i na Instagramu ⤵️

Komentáře
1 KomentářMILENA NOVÁ žEBRÁK
Kvě 28, 2022SKVĚLÉ SNÍMKY I INFORMACE, DÍKY M.N.