V minulých dílech tohohle miniseriálu jsem vám popsal, jaké byly mé hlavní důvody k přechodu z granulí na BARF a jak jsem postupoval v prvních týdnech. Tentokrát se zaměříme na to, jak se dá BARFovat na cestách, i když jste stovky (tisíce) kilometrů od domova a nemáte po ruce mrazák, ve kterém byste maso uskladnili.
Konzervy
Hned na úvod řadím asi nejuniverzálnější možnost, jak vašemu chlupáči dopřát maso i mimo domov. Obsah konzervy se totiž nezkazí ani v případě, kdy bude mimo lednici. A díky tomu, že nezaberou moc místa, můžete je v klidu přibalit do krosny a v čase večeře jednoduše vyklopit do misky. Pokud tak nemáte na výletě přístup k mrazáku / lednici, je to jasná volba.
Nepředstavujte si ale levné konzervy ze supermarketu s „vysokým obsahem masa“ (třeba až 4 %!!!), ale vybírejte raději od kvalitních dodavatelů, kteří se na BARF specializují. Kvalitní konzervu poznáte podle toho, že obsahuje 100 % masa s kostmi a na obalu nenajdete ve složení přehlídku chemických „vylepšovátek“. Pak se nemusíte bát, že by po ní měl pes zažívací potíže, on si změny pravděpodobně totiž ani nevšimne.
Jelikož vyrážím s holkama často na různé túry, vícedenní výlety, agility závody a tábory, vždycky mám nějaké konzervy v zásobě a otázku BARFu na cestách tak nemusím více řešit. Hodí se jak na krátké, tak několikadenní akce, při kterých oceníte třeba i velké množství druhů.
A jen tak mezi námi – než jsem otevřel první BARF konzervu, byl jsem trochu skeptický. Jakmile jsem ale odtrhl víko, musel jsem se držet, abych ji nesnědl sám… :)
Sušené maso
Sušené maso je super alternativou k čerstvému masu, kterou si můžete sami doma připravit. Je to však časově poměrně náročné a při nákupu již sušeného masa i poměrně drahé. Upřímně s ním nemám zkušenosti co se týče využití jako hlavní krmné dávky, protože ho využívám trochu jinak.
Když jdu s holkama na celodenní hike do hor nebo mají jiné velké energetické výdaje, dávám jim kousky sušeného masa jako pamlsky na doplnění energie. Holky se o ně můžou přetrhnout a patří k nejoblíbenějším žracím odměnám. Nicméně znám i lidi, kteří takto na cestách krmí, takže je opět jen na vás, co vám bude vyhovovat nejvíce.
Sterilizované salámy
Ne, nejde o psí uherák, ale o sterilizované balení masa s párprocentní příměsí přílohy, například rýže. Výhodou je, že takovýhle „salám“ můžete uchovávat při pokojové teplotě a stejně jako konzervy, i salám můžete jednoduše přibalit do báglu na místa, kde není přístup k ledničce.
Koupě masa přímo v místě pobytu
Další možností je nakoupit čerstvé maso v obchodě v dané lokalitě. Protože půjde pravděpodobně o maso určené pro lidskou spotřebu, vyjde vás to o něco dráž, než obvykle. Pokud ale jedete pouze na pár dní a nechcete s sebou vozit jiné krmivo, tahle varianta se zde nabízí.
Osobně se řídím tím, že jakmile jedu někam na výlet / dovolenou, chci si to dané místo užít na maximum a ne řešit to, kde dneska koupím maso, jakou připravím přílohu, atp.
Převoz masa v autochladničce
Máte v autě chladničku a vyrážíte na roadtrip, pod stan nebo jiný výlet třeba jen na jednu noc? Když do chladničky hodíte zmrazené maso pro psí chlupáče, do večera vám krásně povolí bez toho, aby se začalo kazit.
Kvalitní granule
A jestliže vám z nějakého důvodu nevyhovuje ani jedna z výše uvedených variant, můžete se na dobu mimo domov vrátit zpět ke granulím. Záměrně tuto variantu řadím až konec, protože to pro zažívací systém psa bude ze všech předchozích možností největší změna a darda.
Jestliže ale tuto dočasnou změnu stravy přijme v pohodě, máte o starost méně. Doporučuji však využívat co nejkvalitnější, ideálně za studena lisované granule, které mají vysoký podíl masa a co nejméně chemických vylepšovátek a obilného bordelu.
BARF na cestách není překážkou
Je jen potřeba zvolit vhodnou variantu, která vám bude dávat největší smysl. Nemá význam vám vtloukat do hlavy „jediný správný názor“, věřím, že si v tom každý najdete to své.
Jak řešíte stravování psa na vícedenních výletech vy? Budu moc rád, když mi napíšete do komentářů své zkušenosti a postřehy.💚
Komentáře
1 KomentářRoman
Dub 30, 2020Ono když chodíš na lehko (pod 7kg), tak to jinak, než granule či sušené maso nevymyslíš.