Vytáhnutím nejnovějšího iPhonu z kapsy a přidáním deseti instagramových filtrů kvalitní fotka nevzniká. Většina lidí řeší hlavně techniku, která však na výsledek nemá až tak zásadní vliv, jak si mnozí myslí. Neřešte na chvíli počet megapixelů a přečtěte si, na co se zaměřit. Protože ani ty nejdražší hrnce z nikoho automaticky nedělají světového šéfkuchaře :)
Světlo, světlo a zase světlo
Právě světlo je alfou a omegou celkové atmosféry. Věděli jste, že slovo fotografie znamená v překladu “malba světlem”? Nemusíte být zrovna Picasso a přece můžete světlo využít jak štětec.
V závislosti na poloze Slunce a stavu oblačnosti se setkáváme s různým typem světla, které můžeme zjednodušeně rozdělit na “měkké” a “tvrdé”.
Zlatá hodinka
Pokud se zajímáte o focení, pravděpodobně už jste se s tímto pojmem setkali. Jako zlatou hodinku označujeme přibližně hodinku přes západem a hodinku po východu Slunce, kdy jsou stíny nejdelší a nevytváří ostré obrysy (= měkké světlo). Zároveň má zlatavý nádech (proto zlatá hodinka) a pokud je Slunce pod obzorem, tak bývá často narůžovělý.
Chcete-li fotky s jemnou, až romantickou atmosférou bez ostrých stínů a s rozptýleným světlem, brzké ráno a podvečer jsou tou ideální chvílí.


Tip: A co když jste na místě přes poledne a pak odjíždíte pryč? Najděte stín, do kterého psa umístíte. Vyhnete se tak ostrým stínům a pozadí zůstane pěkně prosvětlené.
Hra světel a stínů
Váš tvůrčí záměr však může být úplně jiný. Můžete si třeba hrát s ostrými poledními stíny, využít tajemné atmosféry šera/mlhy nebo kouzlit s padajícími kapkami vody při jarním dešti. Tím chci říct, že neexistuje obecně dobré a špatné světlo, ale vždy je vhodné jít naproti takovým podmínkám, které podtrhnou váš záměr.
Výběr prostředí
Jednou mi Ondra Prosický, skvělý wildlife fotograf řekl, že fotí zvíře vždy tak, aby ta fotka byla skvělá i bez něj. Aby prostředí na snímků zafungovalo natolik, že pes už bude pomyslnou třešničkou na dortu. Přidejte k tomu vhodné světlo a budete mít fotku, na které se vše propojí dohromady a jako celek to bude totální pecka!


A jak na to? Snažte se vyhýbat rušivým prvkům, jako jsou sloupy, značky, dráty elektrického napětí apod. Často vídám fotky, které by byly super, pokud by psovi z hlavy netrčel kus nějakého objektu nebo mu z ní “nevyrůstal” strom.
Aby měla fotka hloubku, měla by mít tři části: Popředí, hlavní objekt a pozadí.
- Popředí může být například kus skalky před psem, větší kámen, pruh trávy/listí mimo hloubku ostrosti, … Variant je mnoho.
- Hlavní objekt je v našem případě jasný – pes. Zkontrolujte si, že nemá v chlupech zacuchané větvičky a další bordel, který byste následně museli zbytečně retušovat nebo třeba ospalky v očích.
- S pozadím si lze vyhrá do alelůja. Může to být rozhled do krajiny nebo třeba rozkvetlý keř mimo hloubku ostrosti, který vám vytvoří jemné abstraktní barevné pozadí.


Tip: Vždy si celou scénu pro jistotu zkontrolujte a případně poupravte. Je lepší se 5x vrátit pro rušivou větvičku nebo stéblo trávy, než pak trávit hodiny navíc v postprodukci u retuše.
Práce se psem
Pes není věc, kterou byste někam položili a v klidu si mezitím vše naštelovali. Je dobré, aby měl pes zvládnuté základní ovládání, a to zejména odložení (pokud zrovna nefotíte akční fotku). Můj postup je následující:
- Vytipuji si místa s ohledem na světelné podmínky.
- Většinou mám ještě před focením v hlavě přibližnou představu fotky, kterou chci pořídit. Na vybraném místě si na nějakém předmětu, zastupujícím psa, vyzkouším, zda spolu vše “hraje” tak, jak bych chtěl.
- Teprve poté, co mám vše připravené, beru psa na scénu a fotím.
- Pamlsek, hry, přetahování, …
Proč nemám psa na scéně už od začátku? Je zbytečné, aby musel celou dobu čekat, než si vše připravím a zkontroluji. Velmi rychle by ztratil pozornost a začal by se nudit, což na fotce velmi rychle poznáte.

Snažím se, aby pro něj bylo focení vždy hrou. Může si lítat po okolí, pak splní nějaký trik (foťák fotí), za což následuje odměna v podobě společné hry (přetahování, aport, …) nebo pamlsku a pak se zas může jít proběhnout. Žádná nuda.
Chytit ten správný moment
Brzy přijdete na to, že statické fotky jsou sice fajn, ale akční prvek je dokáže vyšperkovat. A je jedno, jestli zachytíte vypláznutý jazyk, mávání packou, panáčka, výskok, … Opět záleží především na vašem záměru.
V případě, kdy po psovi chcete náročnější prvek na spolupráci, jako je třeba zmíněný panáček nebo pohyb očí v konkrétním směru, je vhodné využít asistenta, který se o psa postará a vy se budete moci plně soustředit na focení.


Ty nejlepší fotky jsou hlavně o emocích. Určtiě už jste viděli takové snímky, nad kterými jste se museli na nějakou chvíli zastavit, přemýšlet nad příběhem a nasát tu atmosféru, která na vás skrze papír proudila. Tak přesně takové fotky se snažte vždycky docílit.


Stěrače stírají, foťák fotí
Světlo je luxusní, místo úplně vyzývá k focení, váš čtyřnohý parťák je natěšený a plný energie a vám zbývá jediné. Zmáčknout spoušť.
Úhel pohledu
Pokud není vaším záměrem jinak, většinou platí, že zvířata na fotce nejlépe vypadají z výšky jejich očí. To znamená, že za žirafou nejlépe se štaflema, k malému psu se naopak nebojte si lehnout na zem. Někdy je ale fajn zažitá pravidla trochu porušit :)


Ostření
Kam zaostřit? Na ocas? Na trup? Na hlavu? Snažte se vždy ostřit co nejpřesněji na oko. Při práci s malou hloubkou ostrosti může být klidně většina psa mimo ni, ale pokud máte rozmazané oči, tak finíto. Delete a adios.


Bokeh, aneb ty pěkný rozmazaný kolečka
Jak docílit toho krásného rozmazaného pozadí? Je to kombinace několika prvků, které hloubku ostrosti (HO) ovlivňují:
- Co nejdelší ohnisková vzdálenost.
- Co nejmenší clonové číslo f/x.
- Co největší vzdálenost mezi pozadím a hlavním objektem.
- Co nejmenší vzdálenost mezi foťákem a hlavním objektem.
- Co největší chip ve foťáku.
V ideálním případě si tak vezmete nějaký teleobjektiv nasazený na fullframe tělo, nastavíte clonu například na hodnotu f/2.8 a nižší a psa umístíte co nejblíže k vám, a zároveň co nejdále od pozadí. Pak už jen stačí myslet na strukturu bokehu, tedy vybírat pozadí tak, aby bylo při rozmazání pěkné a zajímavé.


A taky konečně nějaký ty megapixely…
Pokud všechno tohle dodržíte, dá se udělat pěkná fotka i krabičkou od sirek. Pokud si i přes to trváte na tom, že vás dobrá technika spasí, možná vám ušetřím dost peněz. Nespasí. Znám spoustu případů, kdy talentovaní lidé vyhrávají prestižní soutěže s obyčejným kompaktem a naopak lidi, kteří si nakoupili profi techniku, ale nedokázali z ní dostat kloudnou fotku.
Jasně, čím lepší technika, tím více možností máte. Se základním foťákem je spoustu věcí těžších. Ale tu fotku si v hlavě stejně vždycky musíte vymyslet vy sami. Je to jen o tom znát limity své techniky a nezkoušet přeplavat Pacifik.


Nejdříve tedy foťte s tím, co máte. Jakmile vás současná technika začne omezovat, sami už poznáte v čem. Na základě toho si pak vyberete vhodnější. V opačném případě je to jen “chci” a ne “potřebuji”.
Ale abych se vrátil zpět. Při výběru foťáku se nenechte zmást marketingovými lákadly v podobě počtu megapixelů, které nejsou hlavním měřítkem toho, jak kvalitní foťák je. Soustřeďte se spíše na velikost čipu, rychlost a přesnost ostření, dynamický rozsah, výstupy při vyšších hodnotách ISO a výběr objektivu.


Horší tělo + skvělý objektiv je totiž mnohem lepší kombinace, než naopak. Nejlepší jsou “pevná skla”, tedy ty bez zoomu. Čím větší rozsah, tím většinou horší optická kvalita.
Velkou roli hraje také světelnost objektivu. Tedy nejnižší clonové číslo. Čím nižší, tím lépe. Nejen, že si můžete lépe hrát s hloubkou ostrosti, mít větší zpětná vrátka v horších světelných podmínkách, ale díky většímu přístupu světla bude objektiv i rychleji ostřit.
Univerzální foťák ani objektiv neexistují!
Další fotky z hor najdete třeba v článku ze Sněžky, mrkněte se :) A pokud byste chtěli své čtyřnohé miláčky nafotit, ozvěte se mi a určitě se domluvíme.

Mám radost, že jste dočetli až sem a věřím, že vám mé tipy pomohou k fotce, kterou si rádi vytisknete a pověsíte na zeď :) Budu rád, když mi napíšete komentář, jak se vám článek líbil a vaše zkušenosti s focením psů. Mějte se fajn!
Vyzkoušejte mé presety pro Adobe Lightroom

Sledujte mě i na Instagramu ⤵️
