Už několik let mě na cestách, ale i životem doprovázejí mé dvě borderky, Rozárka a Lucy. No a protože se jedná o velmi aktivní plemeno, které v postatě nezná únavu, je potřeba je zaměstnávat i mimo výlety. Pravidelně trénujeme agility a taky nejrůznější psí triky, které jim zaměstnávají hlavu a nemají pak čas na vymýšlení blbin (teda alespoň ne tolik :) A hlavně je to hrozně baví.
Klikr trénink, alias shaping
Když chcete svého psa cokoliv naučit, máte spoustu možností, jak na to. Můžete ho nechat, aby si na to přišel sám (shaping) a vy mu pouze označujete správné kroky, kterou vedou k cíli a nebo ho například budete přímo aktivně navádět (pamlsek nad hlavu > pes si sedne – luring).
Každá metoda má svá pro a proti, já však preferuji shaping. Nejen, že je pak pro psa učení hra, ale tím, že ho necháte, aby si na to přišel sám, bude si daný cvik daleko lépe pamatovat, než když si tupě sedne na zadek, protože pak došáhne na pamlsek nad hlavou.
Možná se to teď zdá složité, ale nic na tom není. Potřebujete akorát klikr a zásobu malých pamlsků. Klikr psovi označuje přesně daný moment, kdy udělal krok správným směrem. Je to v podstatě to samé, jako byste psa pochválili. Jen s tím rozdílem, že klikr je rychlejší, přesnější a hlavně jeho zvuk je pořád stejný, takže psa nezmatete.
Za každé kliknutí pamlsek
A proč chce vlastně pes tolik slyšet ono kliknutí? No, zase je v tom žrádlo. 1 klik = 1 pamlsek. Jde o Pavlovův podmíněný reflex. Nejprve je potřeba psa naučit, že kliknutí je strašně fajn. A tak kliknete, dáte hned psovi malý pamlsek, kliknete, dáte pamlsek, … Stačí trénovat párkrát denně, dokud nekliknete a pes okamžitě nezbystří a nebude očekávat dobrotu. Pokud ho kliknutí nechává chladným, musíte trénovat dál.
Jakmile pes chápe, o co jde, můžete se pustit do tréninku. Zde je důležitá především vaše příprava. Nemůžete chtít po psovi, aby hned udělal třeba panáčka, ale musíte si daný cvik rozdělit do několika menších kroků. Správně motivovaný pes vám začne sám od sebe nabízet chování (zvedat packy, točit se, apod.) a je na vás, abyste mu klikrem označili přesně ten moment, kdy se blíží k vámi zvolenému mezikroku. #PřihoříváPřihořívá
Je dost pravděpodobné, že začne tento pohyb opakovat stále dokola, protože to vynáší pamlsky. Zde si dejte pozor, abyste klikli třeba už jen 2x, 3x pro upevnění, že je to takto opravdu správně a poté si počkali, co pes nabídne dál.
Takto můžete postupovat stále dál a dál, až se dostanete k finálnímu provedení, které chcete psa naučit. Samotné učení by pro psa mělo být stále hrou a nemělo by jej nudit. V takovém případě ho ihned ukončete a zkuste to později. Lekce by měly být pouze pár minut dlouhé, ale za to je můžete opakovat i několikrát denně. Vždy však záleží na konkrétním psovi a jeho rozpoložení.
Vy byste měli být po celou dobu především v klidu, nijak psovi nenaznačovat kudy dál, ale pouze klikat a odměňovat správné kroky.
Že starého psa novým kouskům nenaučíš? Ale PRD! Výmluvy, výmluvy, výmluvy. Vše je o motivaci :)
Pamatujte na to, že jakmile se pes naučí cvik doma, neznamená to, že jej automaticky stejně precizně vyšvihne i v parku plném lidí. Najednou se v jeho prostředí objeví spoustu nových rušivých prvků, které jej budou zajímat a rozptylovat. Je tedy nutné se vrátit o pár kroků v učení zpět a postupně trénovat v rušnějších a rušnějších prostředích.
Až ve chvíli, kdy je pes schopen cvik provést i mezi ostatními psy, lidmi, atd., přidejte povel. Dříve ne, protože by si ho pes mohl spojit a nesprávným/neúplným provedením, které by poté předváděl.
Shrnutí
Pokud to shrneme, postup učení nového triku pomocí shapingu je následující:
- “Naklikat” si psa, aby rozuměl kliknutí
- Vytvořit si přesný plán postupu s rozdělením cviku do jednotlivých mezifází
- Postupovat po malých krůčcích, přesun na další úroveň až po dosažení alespoň 80% úspěšnosti na té současné
- Trénovat různá prostředí, nebát se v případě potřeby vrátit o několik kroků zpět
- Při bezchybném provádění bez ohledu na prostředí a další rušivé prvky přidat povel
Nepovažuji se za kynologického odborníka, tak tento článek neberte jako dogma. Je to spíše soupis toho, jak své borderky učím já. Důležité je myslet hlavně na to, že každý pes je originál a tak je třeba k němu i přistupovat. A nezapomeňte, učení by měla být vždy zábava. Nebo vás snad bavilo poslouchat některé nudné školní výklady?
Učíte své čtyřnohé parťáky nějaké triky i vy? Budu rád, když se se mnou podělíte o své zkušenosti v komentářích a pokud budete mít jakýkoliv dotaz, neváhejte se ozvat!
A na závěr tu mám pro pobavení jedno hoooodně staré video z roku 2013, kdy byl Lucy 1 rok a my jsme pomalu začínali s učením všeho možného :)