Míříme opět do hor! A už se nemůžu dočkat, tentokrát je cílem královna Moravskoslezských Beskyd, Lysá hora!
Ta je se svými 1 324 m n. m. nejvyšším vrcholem téhle oblasti a můžete si z ní vychutnat fakt boží výhled na všechny strany. Když bude dobrá viditelnost, zahlédnete třeba velkou část Beskyd, Tatry, Jeseníky, ale i Sněžku.
Vodopády Satiny
Naše putování začíná na parkovišti před restaurací Rajská bouda, kde necháváme auto a vydáváme se vzhůru po žluté turistické trase. Hnedka po zhruba kilometru cesty ale uhýbáme do až 15 m hluboké skalní soutěsky horského potoka Satiny, kde burácí Satinský vodopád.

Potok Satina pramení pod Lysou horou a dále protéká právě Malenovicemi, díky čemuž je jeho voda fakt ledová. Nicméně sluníčko zrovna praží co to dá, a tak je menší osvěžení na začátku cesty víc než příjemné.
Výstup na vrchol
Na vrchol Lysé hory se můžete dostat různými cestami, které jsou více či méně náročné. My pokračujeme dále po žluté, která se klikatí lesními cestami. Občas (ale fakt jen občas) si můžete užít výhledy procházkou po vrstevnici, většinu času ale budete ukrajovat další a další výškové metry strmým stoupáním.

Pokud máte jako já rádi typické horské cestičky, kdy stoupáte po stezce plné velkých kamenů, která je prorostlá obřími kořeny namísto šoupání nohama po asfaltu, bude se vám tahle trasa líbit. Jen pro kočárky to tady teda úplně není, pokud s sebou chcete vzít i prcka, raději zvolte jinou cestu.
Hostinec U Veličků
Po cestě je i možnost občerstvení. U lyžařského střediska je horská chata s venkovním posezením, kde můžete nabrat síly do dalšího výstupu. My však tentokrát odoláváme a pokračujeme vzhůru… Do nekonečna a ještě dál!

Jeskyně Ondrášovy díry
Ve zhruba 900 m n. m. se nachází přírodní památka Ondrášovy díry, což jsou pseudokrasové jeskyně, které vznikly mrazovým zvětráváním. Nejdelší z nich měří přibližně 217 m, největší naměřená hloubka je pak 34,5 m.
Všechny jeskyně jsou veřejnosti nepřístupné, a to především z bezpečnostních důvodů. Skalní bloky jsou velmi nestabilní a hrozí jejich posun a následné zřícení. Mimoto se skalní pukliny staly zimovištěm několika druhů netopýrů.
A proto i když se dle pověsti traduje, že do nich zbojník Ondráš schovával poklad, raději zůstaňte na značené stezce. :)
Už je to jenom kousek!
Přibližně ve dvou třetinách cesty se žlutá turistická trasa napojuje na červenou, která stoupá až na vrchol.
Červená je zároveň asi nejvíc přelidněnou trasou na Lysou, a tak se připravte na to, že pokud zrovna nepůjdete ve všední den v 5 hodin ráno za obrovského slejváku, sami tu rozhodně nebudete.
Zároveň se mění i charakter cesty, už žádné kořeny a lesní cestičky, ale nefalšovaná štěrkovka. Super ale je to, že posledních pár set metrů k cíli vás dovede typický horský chodníček, dlážděný kameny. Ten je fakt parádní! A navíc ty výhledy, které už teď stojí za to!
Vrchol Lysé hory
Vyvrcholení! Juchů!
Ať se podíváte kamkoliv, všude vás čekaj úžasný výhledy… Tohle je prostě ráj! Obkroužíme si rychlé kolečko kolem vrcholu a míříme rychle na prosklenou terasu Bezručovy chaty na jedno orosené pivko a malý dlabanec. Nojo, je fakt horko a ten výstup nebyl zadarmo! :)

Lucy s Rozárkou prakticky okamžitě zalehávaj do stínu pod stůl a ve vteřině usínaj. No, co vám budu povídat, moc se mi tam odtud nechtělo, zvlášť, když jsme chytli místo hned na kraji terasy s luxusním výhledem…
Nemůžem tam ale proflákat celé odpoledne, a tak s plným žaludkem vyrážíme na detailnější prohlídku vrcholku. Krom Bezručovy chaty tam je totiž i meteorologická stanice, telekomunikační věž, horská služba, horská chata SKI, 2 chaty Emil Zátopek, helipad nebo paraglidingové startoviště. Je toho hafo!
A samozřejmě bambilion vyhlídkových míst…
V Beskydech jsme rozhodně nebyli naposledy
Kdykoliv jsem byl poblíž Beskyd, nikdy nebyl prostor si je pořádně prochodit. Tenhle výstup je tak prvním pořádným výletem v téhle oblasti a rozhodně ne posledním! Beskydy mě doslova očarovaly a i když je mám přes celou ČR, už teď spřádám plány na brzký comeback. :)
- Celkem jsme v rámci tohohle výletu naťapali přibližně 15 km s převýšením 850 m.
- Věděli jste, že se vrcholu Lysé hory přezdívá Gigula?
- V masivu Lysé hory vzniklo plno přírodních rezervací a památek, které stojí za návštěvu.
- Lysá hora je jedním z nejchladnějších, nejdeštivějších a největrnějších míst v ČR. Roční průměrná teplota na vrcholku je 2,6 °C.
- Sledují se odtud i přelety meteoritů.
Vyzkoušejte mé presety na úpravu fotek v Adobe Lightroom

Sledujte mě i na Instagramu ⤵️
