Všechny toulavé tlapky potřebují čas od času také relax. A protože my neumíme jen tak někde polehávat, vyrazili jsme do lázeňského trojúhelníku, konkrétně Mariánských Lázní.
Jsou to lázně, takže vlastně relaxujeme… Že jo? Že joo?😁 Tak vyrážímeee!🐾
Léčivé prameny uprostřed bažin
…ty už tady dneska nenajdete, ale před tím, než byly vybudovány Mariánské Lázně, opravdu tu bublaly rozlehlé bažiny.
O léčivých účincích zdejších pramenů se vědělo dokonce už od středověku, kolovaly kolem nich různé zvěsti a začali k nim mířit i první „pacienti“.
Když se objevily první pokusy o založení lázní, nebyly úspěšné… Místní lidé jim jednoduše natolik nedůvěřovali. Lázeňským městem tak byly Mariánky prohlášeny až začátkem 19. století, kdy vznikají i první lázeňské domy.
Z pustých bažin oblíbeným turistickým cílem
Postupně se bažinaté území proměnilo v město plné rozlehlých parků, kolonád a krásné architektury.
V Mariánských Lázních a jejich širším okolí vyvěrá více než 100 minerálních pramenů, z nichž je využívána přibližně polovina a k léčebným kúrám se používá 6 hlavních (Křížový, Rudolfův, Karolinin, Lesní, Ambrožův a Ferdinandův).
Toulky napříč Mariánskými Lázněmi
Naše lázeňské putování začínáme na zelené turistické trase poblíž sportovního areálu, která vás provede krásným parkem. A protože jsou tu prameny doslova na každém rohu, hned po chvilce míjíme první z nich.
Alexandřin pramen
Alexandřin pramen vyvěrá pod hotelem Cristal v malém altánku. Zajímavostí je, že u něj dříve vyvěral ještě Alfrédův pramen, který byl však velmi slabý a postupně zanikl.
Jeho léčebné účinky ocení hlavně lidé, kteří jsou citlivější na zažívací problémy, neboť je svým složením mírnější, než třeba silnější prameny Křížový a Ferdinandův. Krom trávících potíží pomáhá s nemocí jater, žlučníku nebo slinivky.
Kolem kolonády
Kolonáda, Kolonáda Maxima Gorkého nebo třeba Hlavní lázeňská kolonáda. Různá pojmenování a jedno magické místo. Bezpochyby tvoří hlavní dominantu celých Mariánských Lázní a se svoji délkou 180 metrů je dokonce nejdelší lázeňskou kolonádou u nás.
I když jsem na internetu dohledal poměrně čerstvé informace o tom, že by psi měli mít nově povolen vstup i přímo na kolonádu, v realitě jsou stále všude kolem ní zákazové cedule. Těžko říct, kde je tedy pravda, ale protože bylo všude fakt mraky turistů, nechtěl jsem s holkama moc provokovat a kolonádu jsme si radši obešli pouze kolem dokola…
A vlastně to má i své výhody, vyhnete se těm šíleným davům lidí…😁 Z krajů si stejnak můžete prohlédnout většinu z míst a vlastně jediným lákadlem, které mi táhlo blíže, je Zpívající fontána.
Zpívající fontána
Na první pohled obyčejná kašna, řeknete si, ale nenechte se zmást! Fontána, která má více než 300 trysek, rozehrává (rozstříkává?) každou lichou hodinu (od 7 do 19 hodin) své představení na známé hudební skladby. Ve 21 a 22 hodin, když se setmí, se k tomu navíc přidává i krásná světelná projekce!
Fontána stojí uprostřed kolonády už od konce 20. století a v kruhovém bazénu o průměru 18 metrů najdeme dvanáctidílnou plastiku kamenného květu se středem z vyleštěné oceli.
„Vodní show“ řídí kompletně počítač, který má k dispozici 10 základních střikových systémů. První skladba se jmenovala „Hudba pro fontánu“ od Petra Hapky, ale můžete se zaposlouchat třeba i do děl F. Chopina, W. A. Mozarta, J. S. Bacha, B. Smetany nebo A. Dvořáka.
Minikolonáda Karolinina a Rudolfova pramene
Hlavní kolonádu uzavírá jedna drobná, ale o nic míň krásnější, uvnitř které najdete dva prameny – Karolinin a Rudolfův.
Karolinin byl objeven v roce 1809 a byl pojmenován jako „Nový“, ovšem v roce 1817 byl následně přejmenován na počest manželky tehdejšího císaře Františka I., Karoliny Augusty.
Rudolfův pramen byl zase pojmenován podle korunního prince a čekatele na trůn Rudolfa.
Oba prameny pomáhají s léčbou urologických problémů, ten Rudolfův je dokonce stáčen do lahví a prodáván v obchodech a lékárnách po celé ČR. Zároveň má protizánětlivý účinek a díky vysokému obsahu vápníku je vhodný i pro léčbu osteoporózy.
Vzhůru na vyhlídky!
To by bylo, aby při nějakém putování nedošlo na vyhlídky…!😇 I v Mariánkách jsme jich pár objevili a i když se při výstupu k nim nejspíš trošku zapotíte, určitě to stojí za to!
Mecséryho vyhlídka
První z nich byla pojmenována k poctě významného hosta Mariánských Lázní, místodržícího Čech barona Karla Mecséryho.
Najdete ji nad skalním ochozem hotelu Royal a nabídne vám pěkný výhled na město. Na místě původního dřevěného pavilonu dnes stojí malebný altánek, který tomu celému dodává takřka pohádkovou atmosféru.
Clementsova vyhlídka
Další vyhlídka byla dříve oblíbeným vycházkovým místem opata tepelského kláštera, Alfréda Ambrože Clementso, po kterém byla pojmenována. Vyhlídka už je dneska poměrně zarostlá vysokými stromy, ale úzký výsek mezi nimi pořád ještě najdete.😇
Bedřichův kámen
Z vyhlídek scházíme o něco níže, kde narážíme na Bedřichův kámen. Jde o skalní útvar v oblasti, které se říká „Malé Švýcarsko“ a tvoří jej několik obrovských žulových balvanů.
Naučná stezka Kladská
Z Mariánek přejíždíme ještě do nedaleké osady Kladská, kde leží stejnojmenný rybník a kolem něj vede oblíbená naučná stezka.
NS Kladská měří přibližně 2,3 km a jde o jednu z vůbec nejstarších naučných stezek v Čechách. Většina trasy vede po krásných dřevěných povalových chodnících a kromě rybníku vás provede i unikátním rašeliništěm.
Příroda je tu opravdu krásná a není se divit, že jde o nejcennější část CHKO Slavkovský les…