Tentokrát nás naše toulavé tlapky donesou do nejmenšího národního parku České republiky, který je také rájem mrňavých ještěrek, krásných výhledů a jedné z nejstarších vinic Evropy. Nebudem to protahovat, vyrážíme za dalším dobrodružstvím!🐾
Nejmenší národní park u nás
NP Podyjí leží mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem v kaňonu řeky Dyje, který patří k posledním zachovalým a nejméně dotčeným říčním údolím ve střední Evropě. Park byl vyhlášen roku 1991 a na rakouské straně na něj navazuje Národní park Thayatal.
Kromě vinice, o které si povíme víc za chvilku, si v Podyjí můžete užít suprový meandry Dyje, kamenná moře, nivní louky s miliardou komárů, ale také mraky ještěrek! A ty uvidíte, co si bude, určitě raději, než komáry.😁
Jsou doslova na každém kroku (tak bacha na ně)! U prvního páru, který se spolu hašteřil, jsme strávili dobrých pár minut, ale cca po desátém setkání na 20 metrech už jsem je přestal počítat.😇
Na Instagramu jste mi psali, že kromě ještěrek je to i ráj hadů🐍, tak pozor kam šlapete, tenhle zážitek by asi nebyl zrovna tím, který byste si odtud chtěli odnést.😄 Nám se naštěstí haďáci vyhli. No, asi hodně dupeme…
Jsou tu také tři ikonické visuté lávky, které původně sloužily pro vojska pohraniční stráže. Jednu najdete pod vinicí Šobes, druhou cca kilometr proti proudu od té první a třetí na nedaleké Vodní nádrži Vranov.
Vranov nad Dyjí – vyhlídka zamilovaných
Naší úplně první zastávkou je Vranov nad Dyjí a jeho vyhlídka v serpentinách, odkud je krásně vidět místní zámek. Kromě něj určitě nepřehlédnete spoustu zámků, kterými si zde zamilované páry symbolicky uzamykají svoji lásku…
Když budete mít čas, jde odtud NP Podyjí krásně celý projít až do Znojma a užít si tak super výlet. My protentokrát na druhou stranu parku přejíždíme autem, ale určitě se sem brzy na tenhle přechod vrátíme!💪
Vzhůru dolů za visutými lávkami
Výchozím bodem je parkoviště u vinice ve Hnanicích, ze kterého je úplně bezvadný výhled nejen na vinohrad, ale i zasněžené vrcholky Alp v dáli za ním. Tady se napojujeme na žlutou turistickou trasu a míříme k první z visutých lávek.
A po chvilce už ji máme na dohled!😊 Krásné lávky, které do místní přírody zapadají jako by tu byly odjakživa, byly pro turisty opět obnoveny po povodni v roce 2002, která je zničila. Při jejich přecházení si můžete připadat trošku i jako Indiana Jones, už se jen chytit nějaké liány a přehoupnout se na druhou stranu…😇
Jedna z nejstarších a nejlepších vinic v Evropě – vinice Šobes
Taková malá, nenápadná vinice, která má ale skvělé jméno a historii! Věděli jste, že první víno tu údajně pěstovali už římští legionáři?🍇 Pochutnávali si na něm dokonce čeští králové a knížata, ale i rakouští císaři.
A v čem je tak výjimečná? Díky prostředí… Nachází se na skalním ostrohu v meandru Dyje, panují zde teplé dny a chladnější noci, půda je trochu kyselejší, přes den nasává teplo jako houba a v noci ho opět uvolňuje.
K nejoblíbenějším odrůdám, kterým se zde daří nejlépe, patří Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Pálava nebo Sauvignon.🍷
Vyhlídka Železné schody
Z vinice pokračujeme po Šobecké cestě k na hřeben, který nás dovede až k vyhlídce Železné schody.
Cestou ale narážíme ještě na dalších pár vyhlídek, z nichž ta podle mě nejhezčí se jmenuje jak jinak, než Šobes.😀 Co pár metrů tak zastavujeme na „fotíce přestávku“, kvůli ještěrkám nebo prostě jen proto, že ať se podíváte kamkoliv, tam je něco pěknýho.
Samotná vyhlídka Železné schody vám nabídne pohled do hlubokého údolí Dyje v lokalitě Devět mlýnů. Její název odkazuje na původní železné schody, které zde byly vybudovány pro větší mobilitu vojáků Pohraniční stráže… V roce 1996 však byly odstraněny a zbyl po nich jen obří sešup dolů.
Cesta zpátky
Protože tu ale mají sněm místní komáři, pokračujeme dále po červené, žluté a modré turistické trase, které nás postupně dovedou k další z visutých lávek.
No jo, další fotící kolečko, když já mám ty lávky tak rád!😇 Kousek za nimi jsou i tři bývalé mlýny (Zemský, Wefthoferův a Gruberův).