Hrad Zvíkov se tyčí na skalnatém ostrohu na soutoku Otavy s Vltavou a bývá nazýván králem českých hradů.🏰 A právě spolu s řekami tvoří krásnou romantickou krajinu, kterou si můžete prohlédnout z nejrůznějších vyhlídek.
My vám dneska ukážeme tu za nás úplně nejkrásnější, tak protáhnout tlapky a vyrážíme za dalším dobrodružstvím!🐾

Král českých hradů
Historie hradu Zvíkov je od jeho počátků pevně spojena s královským rodem Přemyslovců, když roku 1226 Přemysl Otakar I. vyměnil oujezd Oslovský za šest vesnic a získal tak mj. i skalnatý ostroh na soutoku.
Když však Přemyslovci vymřeli roku 1306 po meči, hrad získal Jindřich z Rožmberka. Největší slávu však získal za vlády Karla IV., který jej opravil a před dokončením Karlštejna tu byly dokonce ukryty korunovační klenoty.👑


Ve své historii byl hrad několikrát obléhán, ale i díky své strategické poloze vždy neúspěšně. Tedy až do roku 1622, kdy byl přesilou císařského vojska dobyt a vyrabován. Možná i díky tomu o něm profesor August Sedláček mluví jako o králi českých hradů.🏰 Až do vzniku přehrady stávalo pod hradem ještě malé podhradní městečko, poté však bylo zaplaveno…
Na samotném hradě, který je od roku 1963 chráněn jako kulturní památka a od 1978 zapsán na seznam národních kulturních památek, si můžete prošmejdit Královský palác s Hlízovou věží, prohlédnout si expozici archeologických nálezů nebo nahlédnout do dochovaných sálů. Největším tahákem je ale kaple sv. Václava, která patří k vrcholným stavbám české rané gotiky. Neporušená gotická žebra, nástěnné malby nebo vyřezávaný oltář… To stojí za návštěvu!😉


Ale dost povídání o vnitřku, teď se podíváme, proč se často jezdíval malovat i Mikoláš Aleš!💪
Soulad hradu s okolní přírodou
Vyrážíme z obce Zbonín krátkou procházkou na jednu z vyhlídek na hrad. Když k ní přicházíme a stromy se pomalu rozestupují, už chápeme proč. Proč právě tady Mikoláš Aleš tak rád tvořil.😍 Zalesněné srázy, skalnaté břehy, říční zákruty a uprostřed toho všeho… Skalní ostroh s hradem Zvíkov.💚 To se nedá popsat, to se musí vidět…😉

Přibližně po hodince focení, natáčení a kochání se vyrážíme po červené turistické trase ještě na jedno místo, odkud je vidět celý Zvíkov ze strany. Můžete si tak prohlédnout i most, který vede na ostroh / ke hradu.


Určitě doporučujeme zajít i sem, nebudete litovat!💪 Celkově měřil výlet jen pár kilometrů, ale pokud byste si ho chtěli prodloužit, červená vás dovede od Zvíkova až k zámku Orlík nad Vltavou.🐾
👻 Na závěr pár pověstí o hradu
- Pověst O Zvíkovském raráškovi se vypráví už od roku 1597. Tehdy se prý na Markomance, nejstarší části hradu, prováděly stavební práce. Dělníci, kteří zde pracovali, byli ale z nějakého důvodu vyhnáni z hradu zlým duchem. Rarášek straší o půlnoci v korunní síni. Ovšem díky této příhodě získal jméno Zvíkovský rarášek i jeden z alkoholických nápojů, který se dříve vyráběl. Jeho chuť prý byla „hořká jako život a sladká jako hřích“.
- Svůj název hrad podle pověsti získal díky dceři praotce Čecha, která se zamilovala do jistého mladíka. Otci se její milý nelíbil a vyhnal je z domu. Milenci šli cestou necestou podél Vltavy, až došli na místo, které se jim zalíbilo. Postavili si zde obydlí. Za čas se vydal praotec Čech na lov jelenů a v lese potkal dvě překrásné děti, které ho dovedly za svou matkou. V té poznal svou dceru. Nechal jim na tom místě postavit dřevěný srub a podle toho, že si tam zvykli, jej pojmenoval Zvykov, a tento název se zkomolil.
- Podle jiné pověsti ten, kdo se odváží přespat v hradní věži, do roka zemře.
- Další pověst vypráví o tajné chodbě, která vede z hradu do gotické kaple ze 13. století ve Svaté Anně. Obránci hradu se jí mohli v případě nebezpečí dostat ven z hradu. Ale má to jeden háček. Cesta je hlídaná dvěma psy s ohnivýma očima.
- Věž Markomanku měli postavit v prvním století před naším letopočtem příslušníci kmene Markomanů.
Vyzkoušejte mé presety na úpravu fotek v Adobe Lightroom

Sledujte mě i na Instagramu ⤵️
