Chcete vidět na vlastní oči výhled, který přesvědčil praotce Čecha, aby se usadil právě zde? Vydáváme se po jeho stopách! Říká se, že každý Čech by se měl na horu Říp alespoň jednou za život vypravit a já s tím naprosto souhlasím.
Významnější kopec české historie budete hledat jen marně a díky tomu, že jeho okolí je téměř placka, vychutnáte si fakt boží výhledy na rozlehlou krajinu. Tak protáhnout packy a vyrážíme!

Cesta za východem Sluce
Zase ten otravný budíček… A tak brzy! Ale výprava za východem Slunce je obrovskou motivací. Jen počasí nám dělá trošku starosti, rosničky hlásily oblačno s postupným protrháváním, tak snad se to protrhá včas. :)
Po 1,5 hodinové cestě už stojíme na velkém parkovišti pod Řípem, které tou dobou ještě zeje prázdnotou. No, jakej magor by taky kromě nás vstával takhle brzo, že jo…

Ranní rozcvička se vším všudy
Naše první krůčky na Říp vedou necelý kilometr dlouhou lipovou alejí, která má 143 stromů. Po téhle romantické vsuvce už se však o slovo hlásí poměrně strmé, ale na druhou stranu krátké stoupání k první vyhlídce. Můžete ráno vypít litry kafe, dát si studenou sprchu, ale tohle vás stejnak probere nejlépe.

Mělnická vyhlídka
Netrvá to dlouho a parta ufuněných výletníků se dostává k první vyhlídce. Ty jsou na obvodu Řípu celkem tři a zajímavostí je, že jsou pojmenovány podle města, ke kterým směřují. Kromě Mělnické vyhlídky tak můžete zajít ještě na Pražskou a Roudnickou.
A co ten východ Slunce?
Na nebi se sice objevuje v mracích malá trhlinka, bohužel na úplně jiné straně, než bychom potřebovali. I když se ji snažíme silou vůle přesunout, bohužel se nám to nedaří. Ještě na těch magických schopnostech budeme muset drobet zapracovat…


Východ Slunce se tedy nekoná, ale i přes to si to maximálně užíváme! Vůbec se praotci Čechovi nedivím, že se rozhodl usadit právě tady. Moře sice nemáme, ale tu přírodu by nám mohl leckdo závidět! :)
Vzhůru na vrchol!
No dobře, dobře, tohle už není žádný výkon k obdivování, vrchol je od vyhlídky asi tak 150 metrů…
Ve výšce 461 m n. m. na něm stojí románská rotunda svatého Jiří. Původně to byl malý kostelík, který nechal kníže Soběslav rozšířit na památku vítězné bitvy u Chlumce z roku 1126.


Rotunda se téměř okamžitě stala oblíbeným poutním místem a je to dokonce jednou z nejstarších dochovaných staveb u nás.
Když byste se začmuchali uvnitř, objevili byste vyobrazení dvou soubojů sv. Jiří s drakem a také sochu Dobrého pastýře, která symbolizuje příchod našich předků.
Jeden krok vpřed, dva kroky vzad
To by asi bylo lepší couvat, ale né, je to trochu nadnesené. Díky tomu, že několik dní před tímhle výletem vydatně pršelo a cesta k Roudnické vyhlídce vypadala jako bojiště pro mistrovství světa v bahenních zápasech, občas si střihneme nějakou tu vyrovnávací piruetku…
Budu se opakovat, ale ten výhled za to prostě stojí! České středohoří máte najednou jako na dlani a já bych tu dokázal prosedět hodiny a hodiny.


Poznávejte svět, je to super!
Z Roudnické vyhlídky už nabíráme zpátky směr parkoviště a odcházíme plní skvělých zážitků, určitě doporučuji ona Říp vyrazit! Dokonce jsme tu v rámci projektu Psotoulky ukryli bájný Psoklad, najdete ho? :)
Na závěr ještě pár zajímavostí:
- Jméno Říp je indoevropského původu a sahá až do dobry bronzové. V překladu znamená jednoduše „Hora“.
- Na úpatí Řípu jsou tři prameny, z nichž jeden je od pradávna považován za léčivý.
- Do roku 1879 byl Říp bezlesý, dnes jej pokrývá dubohabrový les.
- Těsně pod vrcholem stojí Boumova chata s všeříkajícím nápisem „Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp!“.
- Místní čedič obsahuje příměsi magnetovce, tak se nelekněte, až se vám střelka na kompasu zmateně roztočí.
- Roku 1868 zde byl vyzvednut jeden ze základních kamenů Národního divadla.
Vyzkoušejte mé presety na úpravu fotek v Adobe Lightroom

Sledujte mě i na Instagramu ⤵️
