Vzhůru do lesa! Do Českého lesa za rozhlednou Havran, která dříve sloužila jako věž radiotechnického průzkumu na odposlech vojenských cílů v sousedním Německu.
Vyrážíme uprostřed zimy v hlubokých závějích sněhu a po cestě na nás čeká třeba i majestátní jelen, tak pojďte s námi, vyrážíme!🐾
Rozhledna Havran
Jen přibližně 300 m od německých hranic stojí v nadmořské výšce 894 m na stejnojmenném vrcholku rozhledna, ze které můžete spatřit okolní CHKO Český les, Slavkovský les, ale i vrcholky Alp.
Když ji vojáci v 70. letech 20. století využívali k odposlouchávání německých vojenských cílů, měřila věž 46 metrů, měla 11 pater, vlastní jídelnu a kotelnu.
Po pádu železné opony byl její osud dost nahnutý a věž měla být kompletně rozebrána. Dnes si z ní můžeme užívat krásné výhledy díky nadšencům z Klubu vojenské historie a sportů v Tachově, díky kterým byla zachráněna.
Její torzo chátralo na vrcholku nejvyššího místa Tachovska až do roku 2013, kdy byla věž rekonstruována na rozhlednu a o rok později i zkolaudována.
Navštívit ji můžete bez omezení po celý rok a kromě již zmíněných míst určitě nepřehlédněte vrch a hrad Přimda, vojenskou pozorovací věž na kótě Velký Zvon, Kurzovu rozhlednu na Čerchově, vysílač na Dyleni nebo na německé straně rozhlednu Böhmerwaldaussichtsturm a hrady Schellenberg a Flossenbürg.
Pozůstatky železné opony
Jen pár desítek metrů od rozhledny stojí zbytky bývalé železné opony, které dříve procházela ještě před rozhlednou.
Tahle místa na mě vždycky dýchnou takovou zvláštní silnou atmosférou a vy si najednou uvědomíte, že to je jen pár let dozadu, kdy jste rozhodně nemohli vyrazit na výlet kamkoliv se vám zachtělo.
Současná omezení kvůli pandemii nám tak možná přijdou příliš omezující, ale pro řadu lidí býval takovýto stav po většinu života normálem… Važme si toho, co máme! Žijeme ve skvělé době, kdy nám opravdu nic nechybí a když se rozhodnete večer odletět na druhou stranu zeměkoule, koupíte si na telefonu letenky a ráno prostě letíte…
🐾 Kudy k rozhledně?
Naším základním táborem je víska Stará Knížecí Huť, kde necháváme auto a vydáváme se po stopách červené turistické značky.
🦌 Setkání s jelenem
Většinou si nás vysoká zvěř všimne daleko dříve, než ji stačíme zaregistrovat. S jelenem jsem se do této chvíle setkal naživo jen jednou, kdy mi ladně přešel před autem.
Tohle ráno ale bylo jiné… Vítr fouká tím správným směrem a my se nepozorovaně dostáváme hodně blízko k jednomu majestátní jelenovi. Nechci ho zbytečně plašit, tak se zastavujeme a jen čekáme, než si nás všimne. Pak samozřejmě prchá hned pryč, ale těch pár vteřin, kdy stojíme jen pár metrů od sebe, jsou fakt nezapomenutelným zážitkem!
👻 Kraj bývalých obcí
I když je okolní krajina nyní pustá, dříve patřila k těm hojně osídleným. Když se cestou dobře zadíváte kolem sebe, objevíte tak spoustu kamenných základů domů a skláren.
Právě sklárny byl pro tuto oblast velmi důležité a pod Huťským vrchem najdete jedinou zachovanou leštírnu skla na našem území, Arnoštovu leštírnu.
❄️ Krok – propad – krok
Napojujeme se na modrou turistickou trasu, která vede lesem. A tady začíná to pravé dobrodrůžo!
Procházíme velkými závějemi sněhu, kdy každý krok znamená propadnutí se o půl metru až metr hluboko a takhle to pokračuje krok co krok.
Nám to ale rozhodně nevadí! Mám rád cesty mimo hlavní stezky, na kterých zažijete vždy daleko větší dobrodružství, než na nudné upravené cestě. Několikrát překračujeme obří padlé stromy, meandrující potůček nebo procházíme houštím.
A právě tady nás vítá další obyvatel tohoto lesa, srnka, která si ladně přeskáče přes naší cestu a mizí v hustém lese.
A je to, užijte si krásný výhled!
Cca po 6 km přicházíme k našemu cíli, kterým je rozhledna Havran. Jak se vám tenhle výlet líbil?
Dejte mi vědět do komentářů, jaká rozhledna je vaše nejoblíbenější a my se budeme těšit u některého z dalších dobrodružství!
🌍 Trasa výletu