„Tento způsob zimy zdá se mi poněkud nešťastným…“ Letělo mi hlavou, když jsem na konci února koukl na teploměr, který hlásil 8 °C a já v tričku venčil své dvě borderky. Asi jedna z posledních možností, jak si alespoň na hřebenech Šumavy užít sníh! Skočil jsem si domů pro mikču a foťák, vyměnil kecky za pohorky a za pár minut už jsme byli na cestě k nejvýše položenému jezeru na Šumavě.
Jezero Laka
Půlmetrové závěje sněhu, hustá vánice a krásná příroda! Tak přece jen nějaký sníh ještě vydržel… :) Vydali jsme se za ním do výšky 1 096 m n.m., kde leží nejmenší, a zároveň nejvýše položené šumavské jezero, které z nich má navíc nejrozsáhlejší sběrnou oblast vody.
Protože Laka leží uprostřed šumavských lesů, můžete si ho zatím vychutnat bez větších davů turistů. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vznikl jeho název? Jsou dvě varianty:
- Mohl být odvozen od staročeského slova „mlaka“, které představuje močál/bažinu,
- nebo z latinského „lacus“, tedy stojaté vody, napájené přítoky.
Jaký je váš tip? Podle zdrojů, které jsem dohledal, je pravděpodobnější 1. varianta. Pokud k tomu máte nějaké bližší informace, učitě mi napište do komentářů. :)
Kromě toho se jezero Laka pyšní i dalšími zajímavostmi:
- Dno jezera je pokryté vrstvou rašeliny a na hladině se vytvářejí plovoucí ostrůvky. Laka tak postupně zarůstá. Okolní šumavská jezera mají dno naopak kamenité, které v menší či větší míře pokrývá kal z okolních lesů.
- Ve 30. letech minulého století byla uměle zvýšena hráz jezera, a to zejména kvůli chovu pstruhů.
- Laka byla po dlouhou dobu nepřístupná, po 2. světové válce jej izolovala železná opona. První turisté se k němu začali vracet po neznačených cestách až v 90. letech.
Kudy kam?
K jezeru vedou 3 hlavní turistické trasy, a to ze Železné Rudy, Nové Hůrky a Prášil. My jsme vyrazili z Nové Hůrky, přibližně 4,5 km dlouhou cestou s 200 m převýšením. Hned po pár set metrech míjíme torzo Novohůrecké jedle, která byla vysazena již roku 1700.
V polovině trasy přicházíme na místo bývalé sklářské obce Hůrka, která byla po druhé světové válce vysídlena a srovnána se zemí. Jedinou památkou jsou dnes základy kostela, hřbitovní kaple, která sloužila jako hrobka sklářských rodin a otce šumavského spisovatele Karla Klostermanna a alej 116 javorů a lip.
Od téhle chvíle nám začalo hustě sněžit a po příchodu k jezeru Laka nás přivítaly sněhové závěje. Na místě jsou dvě odpočinková místa s dřevěným posezením a vyhlídka na samotné jezero.
Zpět se vracíme menší oklikou, a to podél vodního kanálu z jezera. Cesty se pak spojují opět u bývalé Hůrky, v jejíž blízkosti je i nouzové nocoviště, které můžete využít k přespání. Odtud už zbývá jen kousek kolem přes 300 let staré jedle a jsme zpátky u auta.
Jezero Laka i cesta k němu nabízí nádhernou přírodu a určitě vám jej doporučuji k výletu!
Ubytování se psem na Šumavě
Šumava je nádherná a určitě stojí za několikadenní návštěvu. Pokud byste sháněli vhodné ubytování se psem, mrkněte se na článek, ve kterém jsem sepsal několik tipů a doporučení.