Kousek od Plzně se na kopci Radyně tyčí zřícenina stejnojmenného hradu, která rozhodně stojí za návštěvu. Radyně (původně Karlskrone) byla postavena v letech 1356-1361 za vlády Karla IV. a pokud by vám přišla podobná s Kašperkem, je to tím, že architektem obou hradů byl Vít Hedvábný.
➡️ chci si přečíst článek o Kašperku
Hrad Radyně měl původně dvě věže, ovšem v 16. století vyhořel a dnes tvoří známou siluetu nad Plzeňskem. Z vrcholku věže si tak můžete vychutnat krásný výhled do širého okolí a cestou po schodech třeba audiovizuální pohádkovou expozici s tajemnými bytostmi a expozici o historii Starého Plzence. Určitě nevynechejte ani zbrojnici, ve které jsou vystaveny všechny erby a znaky rodů, které na Radyni pobývali.
“Doma jsem tam, odkud vidím Radyni”
Václav Chaloupek
🥾 Kudy na výlet na Radyni?
Možností, jak se dostat ke hradu, je spoustu. Přímo ze Starého Plzence vede žlutá turistická trasa, ze Šťáhlav (a z Losiné) pak trasa červená.
Pokud se cestou chcete dozvědět i nějaké zajímavosti, můžete následovat Staroplzeneckou naučnou stezku ze Starého Plzence. Přímo u Radyně pak doporučuji projít přibližně tříkilometrový okruh po stopách naučné stezky Skalní stezka, která vás provede těmi nejhezčími místy na kopci. Jsou tam i parádní skalky s výhledem na hrad.
Zastávky NS Skalní stezka:
- Pod hájovnou
- Vysoký Štont – jeden z nejhezčích výhledů na Radyni
- Lom Hřeben
- U Mohyly
- Andrejšky – přírodní památka buližníkových skal
- Otýsův lom
- Svatební stěna
K hradu Radyně se dá dojet i autem, které lze nechat na bezplatném parkovišti, u kterého se nachází i turistické infocentrum.
👻 Pověstmi opředený hrad
O Radyni se traduje i spoustu pověstí, z nichž nejznámnější je asi ta O Radoušovi:
Charvátský vladyka Hrozislav se svojí ženou očekávali narození dítěte. Kněžna chtěla holčičku, ale stařena, kterou si dala zavolat, jí předpověděla, že to bude chlapec. Kněžna se rozzlobila a ve zlosti vykřikla: „To bych měla raději osla!“ Kněžně se zanedlouho narodil chlapec s oslíma ušima, kozlí bradkou a kančími zuby. Vychovali ho cizí lidé a začali mu říkat Radouš nebo také Raden. Lidé se mu posmívali, a tak vyrostl ve zlého a mstivého mladíka.
Nakonec od lidí utekl a dlouho bloudil pustou krajinou. Až jednou v hustém lese nalezl spícího starce, který měl pod hlavou starodávnou černou knihu. Opatrně mu ji vytáhl a utekl na skálu. Zvědavý Radouš si začal knihu prohlížet. Byla v ní podivná znamení. Pokusil se některá slova přečíst, a jakmile je vyslovil, objevil se před ním skřítek se svojí družinou a ptal se ho, co si přeje. Radouš poručil, aby právě tam, kde jsou, postavili pevný hrad. Nazval ho po sobě Radyní. Stal se mocným pánem, dlouhou chvíli si krátil lovem zvěře a co potřeboval, mu přinášeli skřítci.
Vzal si krásnou pannu, když se jim však narodilo dítě, mělo oslí uši, kozlí bradku a kančí zuby po otci. Radouš zabil ženu i dítě a pohřbil je ve sklepení hradu.
Skřítci přivedli Radoušovi další pannu, ale měla stejný osud jako první žena. Mnoho nešťastnic tak nedobrovolně skončilo svůj mladý život.
Ničeho se Radouš nebál, jen před bouřkou utíkal do nejhlubšího sklepa. Před bleskem ho chránil medailonek, který mu dala jeho matka, než ho vyhnala z domova. Jednou zase přišla bouřka. Radouš byl právě ve věži a díval se po okolí. Plný hrůzy se rozběhl do sklepení, ale cestou medailónek ztratil. Tu uhodil blesk do věže, zdi se zbořily a Radouš zůstal pohřben v troskách svého vlastního hradu. Tak byl Radouš potrestán za svoji pohanskou pýchu a nepokoru.
Dodnes hlídá Radouš se svým sluhou Černým Hanušem a černým psem své poklady v hradním sklepení.
Zdroj: Kniha Pověsti z kraje pod Radyní
Zajímavé GPS body
GPS Hrad Radyně – https://mapy.cz/s/3tPf7
GPS Parkoviště – https://mapy.cz/s/3tPfe
GPS Vyhlídka na skalce Vysoký Štont – https://mapy.cz/s/3tPfl
GPS PP Andrejšky – https://mapy.cz/s/3tPfw