Protáhněte si tlapky, tentokrát vyrážíme do lázeňského města Třeboně, v jehož okolí stojí krásné historické seníky, známá Schwarzenberská hrobka nebo třeba největší rybník na světě – Rožmberk.
Samotná Třeboň leží v jižních Čechách, mezi rybníky Svět a Rožmberk, v CHKO Třeboňsko. Její název vznikl pravděpodobně ze slova „tříbit“ nebo „třebit“, tedy „zlepšovat“/„zdokonalovat“. A tříbila se zde hlavně odlesněná půda, protože celá oblast byla v minulosti zalesněná a silně podmáčená.
I proto zde následně vznikla bohatá rybniční soustava, jejíž počátky sahají až do 14. století. Zároveň tu najdete největší rybářství v Evropě (Rybářství Třeboň), pivovar Regent (z roku 1379), dvoje lázně (Bertiny lázně, Lázně Aurora) a renesanční zámek s pátým největším areálem v ČR.
Tak jdem na to!
Podél Zlaté stoky z Třeboně k Rožmberku
Naším prvním cílem byl největší rybník na světě, Rožmberk. Ale o tom až za chvíli…
Vyrážíme z centra Třeboně podél Zlaté stoky, což je vodní kanál, který byl vybudovaný za účelem napájení rybniční soustavy na levém břehu řeky Lužnice.
Podél stoky vede červená turistická trasa, která k hrázi Rožmberka měří cca 5 km. Hned na začátku nás ale čeká první zastávka, a to třeboňské seníky.
Třeboňské seníky
Po pravé straně se otevírají rozlehlé Mokré louky, na nichž stojí přibližně 25 původních seníků. Jde o téměř až pohádkové roubenky, které statkáři dříve využívali ke skladování sena. Některé z nich vyhořely, některé byly záměrně zbořeny a část z nich podlehla hnilobě.
Přibližně od 50. let už nevyužité seníky postupně chátraly. Dnes jsou však kulturní nemovitou památkou a město Třeboň některé z nich postupně opravuje.
Musím říct, že tohle místo má fakt silnou atmosféru, která byla umocněná ještě obřím hejnem ptáků, které sedělo opodál a v jednu chvíli hromadně odlétlo.
Rožmberk, největší rybník na světě
Nejen, že je Rožmberk největším rybníkem v Jihočeském kraji, potažmo v České republice. On je největší i na celém světě!
Pokud tedy budeme rybník chápat jako dílo vytvořené lidskou činností, které má hráze, které umožňují regulaci zadržované vody a jeho hlavním účelem je chov ryb.
- Rozloha je 489 ha, ale kdysi byla až třikrát větší!
- Délka hráze je 2,4 km.
- Objem zadržované vody je kolem 6,3 milionů m³.
Žádnej prcek, co? Je dokonce tak rozlehlý, že si na něm můžete ověřit, že Země fakt není placatá. :) Vše, co je menší, než cca 40 cm, vám na protějším břehu zmizí za obzorem. I proto mu někdy bývá přezdíváno „české moře“.
Rybník Rožmberk byl vybudován v 16. století a jeho stavbou byla završena zlatá éra rybníkářství v českých zemích. Jak už jsem zmínil na začátku, dnes je jeho hlavním účelem chov ryb a menší raritkou je vodní elektrárna pod hrází.
Ještě mám pro vás jednu zajímavost, spojenou s tímto místem. Když v zemi zuřila třicetiletá válka, císařský velitel Karel Bonaventura Buquoy měl v plánu prokopat hráz rybníka a zaplavit tak stavovské vojsko, které byl v Soběslavi. Katastrofě naštěstí zabránila hlídka, kterou držel majitel třeboňského panství, Petr ze Švamberka.
Renesanční zámek s pátým největším areálem v ČR
My už se ale stejnou cestou zpět přesouváme na další místo, kterým je třeboňský renesanční zámek. Jeho komplex patří k těm vůbec největším u nás!
Jen pokojů skrývá samotný zámek více než 100. No, nechtěl bych to uklízet…
Zámek byl sídlem posledního Rožmberka Petra Voka a v letech 1895-1922 vánoční residencí rodu Schwarzenbergů.
V rozsáhlém zámeckém parku si pak můžete odpočinout od ruchu dnešního rychlého světa, a to třeba v některém z altánků, u ptačí voliéry nebo fontány.
Schwarzenberská hrobka
Pomalu se blížíme k hlavnímu taháku dnešní výpravy, kterým je Schwarzenberská hrobka. Ta leží u rybníka Svět, uprostřed anglického krajinářského parku.
Srdce milovníků architektury určitě zaplesá, jde o krásnou osmibokou novogotickou stavbu, která byla postavena roku 1874. Uvnitř jsou uloženy nabalzamované ostatky 26 Schwarzenbergů a v kapli Božského Vykupitele se dokonce pořádají koncerty a různé kulturní akce.
Kromě této hrobky můžete navštívit ještě jednu, která se nachází u orlické přehrady. Je sice o něco skromnější, než ta u Třeboně, ale určitě také stojí za návštěvu.
Naučná stezka Cesta kolem Světa
Vydejte se kolem Světa!
Svět s velkým S obejdete po cca 12 kilometrech chůze kolem rybníka, na jehož cestě vás čeká 16 informačních tabulí se zajímavostmi Třeboňska.
A to už je závěr tohoto výletu, uteklo to jako voda, co? :) Už jste si také byli protáhnout tlapky na Třeboňsku?