Za Matterhornem nemusíte až do Švýcarska, stačí si udělat výlet na Šumavu! No, alespoň obrazně. Obyvatelé německého Lamu tak přezdívají hoře Ostrý, jejíž vrchol leží na česko-německé hranici.
Vysloužila si ale i další přezdívky. Třeba „Prsa Matky boží“, a to díky svým dvěma vrcholům, které při troše představivosti tvoří příznačnou siluetu…

Už jsem na vás na tenhle výlet dostatečně nažhavil? :) Tak vzhůru nahoru na horu! Jo a i ty Alpy z něj při pěkném počasí uvidíte.
Vyrážíme z horské vesničky Hamry
Malá, nenápadná šumavská vesnička, která dříve bývala královskou rychtou, je naším „základním táborem“ pro výšlap. Rych… Co? Rychta – znamená to, že tu žili hlavně poddaní svého krále, kteří měli za úkol hlídat hranici, zemské stezky a zlaté doly.
Ale zpátky na cestu. Držíme se modré turistické značky, která nás dovede až na vrchol (modrá je dobrá). Zároveň ji lemuje i naučná stezka Z Hamrů na Ostrý, která vám přiblíží zajímavé informace z historie nebo místní přírody.

Cesta na Ostrý je mezi turisty hodně oblíbená, ale jelikož jsme ráno vyhráli svůj boj nad budíkem, jsme tu brzy ráno a v podstatě sami. Tedy kromě místního traktoristy na svém Zetoru, který nás míjí a pokračuje kamsi do lesa.
Vyhlídka u Statečku, která se jen tak neokouká
K bývalému statečku přicházíme po necelých 4 kilometrech. Do roku 1953 tu stávala stará usedlost, dnes si můžete odpočinout už jen v turistickém přístřešku. Anebo na posezení u přilehlé vyhlídky, která stojí za to!
Cesta k ní je trošku zapadlá a snadno ji přejdete, ale kdo hledá, najde. :) Odměnou vám bude krásný výhled do údolí a když budete mít štěstí na počasí jako my, třeba bude zahalené inverzí.

Nahoru na horu
Pokračujééém! Po chvíli se nudná asfaltka konečně mění na pravý horský chodníček, plný velkých kamenů, a zároveň se otevírají další famfárové výhledy. S kočárky je tak lepší uhnout už u Statečku a vyrazit třeba k nedalekému vodopádu Bílá strž.

Pod vrcholem už z lesa vykukuje jedna skalka za druhou. Za zmínku stojí Pascherova skála, která nese jména po Karlu Pascherovi von Osserburg, který se podílel na vybudování železničního tunelu pod Špičákem, a také studoval pozůstatky hradu na vrcholu. Ale o tom až za chvilku… :)
Velký Ostrý (1 293 m n. m.)
Tak co, dohlédnete až na Matterhorn? No, to se vám nejspíše nepovede, ale minimálně ty nejbližší alpské vrcholky můžete zahlédnout celkem snadno.
Velký Ostrý je jedním ze dvou vrcholků Ostrého a leží přibližně 10-15 metrů od státní hranice. Jeho „malý“ bráška Malý Ostrý pak leží se svoji výškou 1 266 m n. m. o kousek vedle.

Jako první vás nejspíš upoutá obří kříž, který se tyčí na vrcholové skalce. Těch je tam mimochodem několik a svoje místečko si tak najdete i během „dopravní špičky“.
Pokud by vám po výšlapu vyhládlo, můžete doplnit síly v místní turistické chatě, která tam stojí už od roku 1885. Pro zeměpisné fajnšmekry mám ještě jednu zajímavost, a to tu, že státní hranice prochází přímo terasou u chatky. Teoreticky tak můžete mít na stole položené pivko v Česku, klobásu ale už v Německu… :)

Býval tu i hrad!
Upřímně… Musela to tehdy být makačka, vytáhnout nahoru všechen materiál. Opravdu tu stál hrad, a to už od 13. století, který byl zároveň úplně nejvýše položeným hradem ČR. Nepředstavujte si ale žádné rozlehlé sídlo, byl to strážný hrádek, který měřil zhruba 30×30 metrů.
Dnes už ho připomínají pouze náznaky příkopu na skalním hřbetu, kterých si všimne jen bystré oko.
Hřebenovka Ostrý – Svaroh
Na vrcholu se buďto můžete otočit a vrátit se tou samou trasou zpátky nebo vyrazit po hřebenovce na nedaleký Svaroh. Vyrážíme dál! Výhledy, které se vám po cestě otevřou, za to fakt stojí.


Myslete jen na to, že není zrovna moc legálních způsobů, jak se ze Svarohu dostat zpátky do českého údolí. Okolí Černého jezera, které je pod ním, patří totiž do přísně chráněné části národního parku, kam je vstup zakázán. A jak z toho ven, respektive dolů?
Jedna možnost je vrátit se zase hezky stejnou cestou zpět na Ostrý a pak do Hamrů. Alternativou je využít jedno z parkovišť na německé straně, která jsou přístupná relativně blízko oboum vrcholům a naplánovat si trasu tak, abyste se k němu nějakou cestičkou vrátili…

Ať už se rozhodnete jakkoliv, tahle část Šumavy by vám určitě neměla utéct. :) Byli jsme tu už po několikáté a rozhodně né naposledy. Na jakou její část se rádi vracíte vy?
Ubytování se psem na Šumavě
Šumava je nádherná a určitě stojí za několikadenní návštěvu. Pokud byste sháněli vhodné ubytování se psem, mrkněte se na článek, ve kterém jsem sepsal několik tipů a doporučení.
Vyzkoušejte mé presety na úpravu fotek v Adobe Lightroom

Sledujte mě i na Instagramu ⤵️
