Kolik kilometrů už jsme tady s 🐶 holkama naběhali nebo nachodili!😊 Klabavská přehrada sice není žádným „Insta populárním“ místem (naštěstí), což jí ale ani v nejmenším neubírá na kráse.
A protože nás letošní lockdown tak trochu uvěznil v katastru obce, vzal jsem foťák přes rameno a trošku vám tuhle přehradu představíme.
Přehrada jako ochrana lomu před povodněmi
Klabavská přehrada byla vybudována roku 1957 na řece Klabavě, která pramení v nedalekých Brdech a je známá rychle se zvedající hladinou při delších deštích.
Padrťské rybníky se totiž naplní poměrně rychle a není možné je regulovat. První možností, jak vodu trochu pozdržet, je tak právě klabavská přehrada.
Jen pár kilometrů po proudu řeky se v letech 1954-1967 těžila v nedalekém lomu železná ruda. Klabava sice byla svedena do dvou odvodňovacích tunelů, nicméně při velké vodě by se voda vylila a lom zatopila. A to byl hlavní důvod, kvůli kterému přehrada vznikla.
Nicméně těžba v lomu byla po pouhých deseti letech od dokončení přehrady přerušena a vodní nádrž tak ztratila svůj původní význam. Jo a ten lom byl následně úmyslně zatopen a dnes je to jedno z nejkrásnějších míst na koupání v širokém okolí!👌
Současný stav přehrady
Aktuálně přehrada slouží především k zajištění minimálního průtoku, ochraně území pod ní během povodní a rekreaci.
Spíše než ke koupání je však využívána hlavně k rybolovu. Rybáři zde nejvíce vysazují kapry, štiky, sumce nebo boleny. Nad hlavou pak můžete příležitostně zahlédnout orlovce říčního nebo orla mořského.🦅
Z Rokycan kolem přehrady vede i tenhle boží okruh, který měří necelých 10 km a je vhodný pro celou rodinu.
Technické okénko
- Klabava je přehrazena zemní sypanou hrází s těsnícím jílovým jádrem, dlouhou 403,6 m a vysokou 12,6 m.
- Celkový objem přehrady je 5 664 000 m³ a rozkládá se na ploše 128 ha.
- Pod hrází jsou dvě výpustě, které mají maximální kapacitu 27,68 a 4,31 m³/s.
- Průměrný roční průtok je 2,04 m³/s.
- Při stavu 100leté vody dosahuje průtok 233 m³/s.
- Bezpečnostní přeliv má maximální kapacitu 248,6 m³/s.
V letech 2017-2018 došlo k rekonstrukci bezpečnostního přelivu, jehož kapacita byla během povodně v roce 2002 nedostatečná a Klabava o kousek níže vytopila několik domů.
Během toho byla pod hrází vybudována i malá vodní elektrárna s Kaplanovou turbínou o maximálním výkonu 200 kW a předpokládanou roční výrobou 760 MWh.
🌍 Trasa výletu
Ačkoliv byste si podle názvu přehrady tipli, že bude spadat spíše pod přilehlou obec Klabava, nachází se pořád ještě v katastru Rokycan. Díky tomu nám ani v lockdownu nic nebrání, abychom si ji užili naplno!🐾
Začínáme v PP Rokycanská stráň, kudy pokračujeme podél říčky Klabava. Cestu lemuje obří louka, kde se psiska můžou proběhnout do aleluja a zpestření nabízí dálniční most, který podcházíme.
V místech, kde se řeka vlévá do přehrady, mizí při poklesu hladiny voda jako první. Proto je tu plno rákosu a vodní ptáci to tu přímo milují. Přehrada je obecně dost oblíbeným místem spousty tažných ptáků, kteří zde nabírají síly na další kus cesty. No a určitě uvidíte i stopy po bobrovi.🦫
Až do Klabavy je cesta pořád hodně přírodní, zato po zpáteční cestě (na druhé straně přehrady) půjdete spíše po štěrkové cestě a v posledním úseku po asfaltové cyklostezce. Vedle ní je ale také obří louka, takže se jí dá krásně vyhnout.