Krmíte svého chlupáče BARFem? Pak určitě řešíte i to, jaký druh masa mu přidat do misky. Já na tom nejsem jinak, a protože je pořád prostor na vzdělávání se, připravili jsme společně s firmou Vetamix jednoduchý přehled v podobě článků o jednotlivých druzích masa, ve kterém vám představujeme jejich hlavní výhody.
Dneska se mrkneme na drůbeží, které představuje jednu z nejoblíbenějších pochoutek většiny chlupáčů (i naháčů).
Lehce stravitelné maso
Jednou z největších výhod drůbežího masa, pod které spadá například kuřecí, kachní, slepičí nebo krůtí, je jeho jemnost a lehká stravitelnost.
Díky nízkému obsahu tuků se tak hodí jak pro malá štěňátka, psí seniory, ale i psy na dietě, kteří se snaží nějaké to kilo shodit nebo chlupáče po nemoci, případně se zažívacími problémy.
Právě se zažívacími problémy se pravděpodobně čas od času potká většina psů. Stačí něco špatného sníst a je to… V takové chvíli z vlastní zkušenosti doporučuji právě kuřecí maso v kombinaci s rýží. Takováhle večeře pomůže zklidnit zažívací ústrojí psa a brzy se vše navrátí do normálu.
Vysoký obsah bílkovin, minerálů a vitamínů
I přes svoji lehkou stravitelnost obsahuje drůbeží maso vysoký podíl kvalitních bílkovin a kosti mívají ideální poměr vápníku a fosforu.
Kromě minerálních látek (zinek, sodík, draslík) vyniká drůbeží i v obsahu vitamínů, zvláště pak skupiny B6. Ta je nezbytná pro tvorbu červených krvinek, posílení imunity, ale zejména pro metabolismus aminokyselin a sacharidů.
Díky kyselině linolové také přispívá ke snižování cholesterolu v krvi a udržování dobrého stavu tepen.
A to není vše!😊 Retinol, lykopen a alfa a beta-karoten navíc přispívají ke zdravému zraku.
Domácí vs krmné drůbeží
V tomto bodě považuji za důležité zmínit kvalitu drůbežího masa pro psy. Všechny výše zmíněné benefity se týkají především vyzrálého domácího masa, přičemž krmná varianta pro psy na tom je trošku jinak.
Ta v naprosté většině pochází z rychle vykrmených kuřat, jejichž maso není vyzrálé a nemá takřka žádnou výživovou hodnotu. Vše je bohužel opět jen a pouze o ceně…
TIP: Vyzrálost masa si můžete sami zkontrolovat jeho barvou, kdy je buď našedlé, nebo růžové, až načervenalé (podle druhu masa).
Pozor také na mleté krmné směsi, které z až 90 % obsahují nadrcené skelety. Vašim chlupáčům to sice nijak neublíží, ale je potřeba myslet na dostatečný přísun živin.
Srovnání s hovězím masem
Proto doporučuji zvolit spíše hovězí maso, které je i pro krmné účely vždy dostatečně vyzrálé a plné živin.
Pro srovnání – 1 kg hovězího hrubomletého může být pro psa z výživového hlediska na den dostatečné (dle jeho hmotnosti), ale u mletého kuřecího nemusí být ani 3-4 kg dost.
Mrkněte i na další druhy masa, které jsme si rozebrali minule:
Výhody zvěřinového masa >>
Výhody rybího masa >>
Výhody králičího masa >>
Výhody hovězího masa >>
Výhody vepřového masa >>